Krém pre bezpečné opaľovanie

Pobyt na slnku, to nie sú iba hrejivé slnečné lúče, psychická pohoda a prijímanie zdraviu prospešného vitamínu D. Opaľovanie so sebou prináša aj isté riziká, ktorým sa nedokážeme celkom ubrániť

Vitamín D nielen pre krásu

O vitamíne D a jeho účinkoch na ľudský organizmus sa hovorí najčastejšie v súvislosti s letom. Jeho najlepším zdrojom je slnečné žiarenie. Pre ľudský organizmus je dôležitý predovšetkým vitamín D3, známy tiež ako cholekalciferol. Ten vzniká pôsobením slnečného žiarenia priamo v pokožke. Ďalšími zdrojmi vitamínu D sú potraviny živočíšneho pôvodu. Dostatočný prísun slnečného vitamínu je dôležitý pre vstrebateľnosť a využiteľnosť vápnika a fosforu, dobre fungujúci imunitný systém, psychiku a celkový pocit pohody.

Pri opaľovaní však naša pokožka čelí  aj negatívnym účinkom napr.- predčasné starnutie pokožky, hyperpigmentácia, dehydratácia organizmu ale aj rakovina kože. A otázna je aj bezpečnosť kupovaných výrobkov. Každý jeden z nich je totiž plný chémie, ktorá môže byť spúšťačom rakoviny kože. Napr. mám veľmi zlú skúsenosť s údajne kvalitným krémom zn. Piz buin. Po chvíli na slnku bola moja pokožka doslova akoby obsypaná krupicou a to reálne odštartovalo výrobu vlastnej kozmetiky. Predtým som však musela toho veľa naštudovať a vyskúšať.

Buriti olej

Tento exotický olej je hlavnou zložkou môjho krému. Má vysoký obsah kyseliny olejovej, tokoferolov a iných živín. Je známy ako najbohatší prírodný zdroj beta-karoténu (5x vyšší obsah, ako mrkvový olej). Beta-karotén je jeden z najsilnejších antioxidantov so schopnosťou rýchlej regenerácie buniek, navracia pokožke pružnosť a eliminuje známky starnutia. Olej je vzácny pre svoje hydratačné, upokojujúce, liečivé a obnovujúce účinky. Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu. Hodí sa na všetky typy pokožky, zvlášť na zrelú. Hojí popáleniny, rany, rezné rany a jazvy, prináša úľavu suchej a popraskanej, začervenanej a ekzematickej pokožke. Má schopnosť absorbovať škodlivé UV žiarenie, pôsobí ako slnečný filter v starostlivosti pri opaľovaní. Prirodzene tónuje pokožku, je bez sulfátov, parabénov, glykolov, živočíšnych tukov a ropných derivátov.

Krém obsahuje aj iné vzácne ingrediencie. Pri výrobe krémov používam len nerez a sklo, žiadne plasty, pretože napr. ak do plastovej nádobky vlejeme horúci olej, plast sa do neho uvoľní. Teploty vodnej a olejovej fázy musia byť rovnaké, inak by sa krém „zgrcol.“  Taktiež musí krém dostatočne vychladnúť, nesmie sa dať do kelímku ani vlažný. Neodporúča sa ani okamžité použitie, ingrediencie sa musia spojiť a krém treba nejaký čas sporadicky premiešavať. Krém vydrží 4 mesiace. Všetky krémy s vyššou zárukou sú už chemické a všetky deklarované prírodné zložky strácajú účinky práve pre chemický konzervatn.

Výroba doma má svoje pravidlá, ale výsledok stojí za to, pokožka je najväčší orgán nášho tela, preto sa o ňu treba náležite starať. Všetko chemické, čo na ňu nanesiete, musí totiž odbúrať pečeň, ktorá napr. zachytáva vírusy. Ak ju zaťažíte chémiou, vírusy prepustí do lymfy, lebo ste jej dali inú prácu……a zbytočný problém je už tu. Zájdete k lekárovi, predpíše vám lieky, ktorými znovu zaťažíte pečeň………a ste v bludnom kruhu.