Korene chorôb a životných problémov

Tak ako sa mení počasie, mení sa aj funkcia a rovnováha našich tiel. Sedem emócií – radosť, hnev, úzkosť, zádumčivosť, smútok, strach a obavy sú najsilnejšie príčiny vnútornej nerovnováhy energie, ktorá vedie k chorobe.

Určité orgány tela produkujú svoju vlastnú energiu. Napr. srdce je spojené s emóciami radosti a hnevu. Na dennej báze emócie väčšiny ľudí nespôsobia fyzické narušenie. Príliš silné a chaotické emócie už môžu vyvolať problémy s vnútornými orgánmi. Patologické emócie spôsobujú aj množstvo životných prekážok a blokov.

Radosť

Radosť môže byť príjemný pocit, no nadmerná radosť je škodlivá, ak sa pretaví do mánie, nadmerného vzrušenia až rozrušenia. Priveľa radosti spôsobí, že sa duch rozptýli a akonáhle sa váš duch uvoľní, už ho nemožno znova ovládnuť. To ovplyvňuje spojenie priamo so srdcom. Príliš veľa stimulácie emócie radosti naruší rovnováhu v srdci a spôsobí nespavosť, zmeny nálady a nepokoj.

Hnev

Na hnev sa bežne pozerá ako na emóciu, ktorú treba skrotiť. Rýchly hnev môže spôsobiť vážnejšie problémy, než len horúcu hlavu. Hnev sa spája s emočným spektrom, ktoré zahŕňa podráždenosť, odpor, frustráciu a násilie. Hovorí sa, že hnev postihuje najmä pečeň a žlčník. Zvýšené hladiny krvného tlaku spúšťajú vplyv hnevu a tvoria neuzemnené stúpanie energie v pečeni. Energia z pečene zaťažuje srdce a presúva sa do hlavy a spôsobuje ďalšie problémy. Ľudia trpiaci afektom hnevu môžu pociťovať závraty, bolesti hlavy, nebezpečne zvýšené hladiny krvného tlaku a možnú nerovnováhu v žalúdku a slezine.

Úzkosť

Väčšina z nás aspoň raz v živote zažila tieseň. Srdce bije rýchlejšie, ruky sa potia, dych je plytký, nepravidelný a myšlienky sa preháňajú. Úzkosť je rovnako náročná na telo. Blokuje životne dôležitú energiu a bráni jej hladkému prúdeniu telom. Najviac je týmto vplyvom zasiahnuté srdce. Ak trpíte úzkosťou, je pravdepodobné, že budete mať búšenie srdca a nespavosť. Úzkosť môže tiež poškodiť pľúca, čo spôsobuje nepravidelné dýchanie a tendenciu k respiračným ochoreniam.

Zádumčivosť

Zádumčivosť sa viac spája s prílišným premýšľaním. Keď je mozog nadmerne stimulovaný a myšlienky bežia divoko bez spracovania, spôsobuje to extrémny stres a disharmóniu. Tento vplyv sa vyskytuje pri činnostiach, ako príliš veľa štúdia, prílišná analýza situácií alebo vzťahov a pokusy o viac úloh. Ak príliš často žijete vo svojej hlave a zanedbávate telo, môžete si poškodiť i slezinu. Zádumčivý človek môže pociťovať únavu, problémy s koncentráciou, obavy a letargiu. Slezina je orgán spojený s týmto afektom a nedostatok energie v nej je to, čo vyvoláva pocit obáv.

Smútok

Smútok je prirodzenou súčasťou života, keď ľudia a skúsenosti, na ktorých nám záleží, vstupujú do našich životov a opúšťajú ich. Smútok sa do určitého bodu považuje za zdravú súčasť spracovania straty. Emočné uvoľnenie plaču a správne dýchanie skutočne pomôže posunúť negatívnu energiu z tela von. Ak sa však pocity smútku samé nevyriešia, stávajú sa chronickým afektom spôsobujúcim extrémnu disharmóniu. Smútok je spojený s pľúcami. Ich prirodzená schopnosť cirkulovať energiu v tele a okolo neho sa zhorší, keď do hry vstúpi efekt smútku. To môže viesť k problémom pre celé telo.

Strach

Strach je dôležitá prirodzená emócia, pomáha rozpoznať, kedy môže byť situácia škodlivá a vďaka nemu sa vieme prispôsobiť okoliu, aby sme boli v bezpečí. Ak sa však strach stane konzistentným či dlhodobým zážitkom, spôsobuje intenzívne narušenie vnútornej rovnováhy a pohody človeka. Strachom najviac trpia obličky. Keď strach dosiahne extrém, fungovanie obličiek sa oslabí. Niekto s týmto afektom sa môže nechcene pomočiť, stať sa paranoidným, antisociálnym, môže mať vysoký krvný tlak.

Obavy

Zatiaľ čo strach pramení z pocitu hrôzy a nebezpečenstva, obavy sa objavujú oveľa náhlejšie ako strach a spájajú sa so skutočnými, súčasnými nebezpečenstvami. Obavy sú chronickejšie a nemusia byť spojené s aktuálnymi hrozbami ani sa nepripájajú k určitému orgánu. V skutočnosti sa môžu rozšíriť do celého tela, ak sú dlhodobé.

Obavy začínajú v srdci. Počas prvých štádií môžu spôsobiť nepokoj a stres v srdci, čím destabilizujú jeho energiu. Žlčník je tiež spojený s obavami a môžu sa prejaviť ako nedostatok odvahy. Ak budú obavy ešte chvíľu pokračovať, pohnú sa smerom k obličkám. Obavy sú totiž jediné zo siedmich afektov, ktoré sa môžu vyvinúť v ďalšie patologické emócie. Rozsiahle a dlhotrvajúce obavy sa nakoniec premenia na strach, čo vedie k jeho symptómom a problémom s danými orgánmi.

 

Dobrou správou je, že s emóciami sa pracovať dá vždy, no bohužiaľ nik iný vás ich nezbaví. Návod práce so strachmi a inými emóciami je u mňa súčasťou konzultácie. Klienti vďaka tomu dosahujú pozoruhodné výsledky.