Komáre vám leto nepokazia

Leto je tu a teplé počasie znamená, že komáre začínajú piť krv.

Je ťažké udržať týchto škodcov od vášho dosahu, najmä bez použitia chemikálií. Našťastie niektoré rastliny majú vlastnosti, ktoré sú pre komáre veľmi odpudzujúce. Tu je päť týchto rastlín. Nemusíte hneď kupovať chemické repelenty.

Citronella

Citrónová tráva sa dlho spájala so schopnosťou odpudzovať komáre. Rastlina citronela produkuje olej, ktorý je účinným repelentom proti hmyzu.

Hoci je nenáročná na pestovanie, je náchylná na chlad. V našich podmienkach vonku len veľmi ťažko prezimuje. Zvážte jej výsadbu do kvetináčov a iných prenosných nádob, aby sa rastlina, ktorá odpudzuje komáre, ľahko prepravovala, akonáhle príde zima.

Medovka

Medovka je trváca bylina, ľahko sa pestuje a je skvelou rastlinou, ktorú si môžete vo svojej záhrade pestovať aj pre jej schopnosť odpudzovať komáre. Listy medovky obsahujú veľké množstvo zlúčeniny citronellal, ktorá nedovoľuje komárom, aby sa k nej priblížili.

Z listov medovky si môžete dokonca vyrobiť sprej na odpudzovanie komárov. Niekoľko listov jednoducho odtrhnite, podrvte a namočte a vložte do vami vybranej sprejovej fľaše. Prípadne môžete listy použiť priamo tak, že si niekoľko rozdrvíte v rukách a natriete na odhalené končatiny.

Ako bonus je medovka známa aj tým, že odpudzuje ďalší nepríjemný hmyz ako mravce a muchy. Obsahuje tiež chemikálie, ktoré sú vo včelích feromónoch, čo ich priťahuje. Včelám je nektár v kvetoch citrónového balzamu neodolateľný.

Nechtík

Nechtík sa pestuje pomerne ľahko najmä pre kvety, ktoré sú v liečiteľstve populárne. Nechtíky vyžarujú veľmi štipľavý zápach, ktorý komáre doslova odpudzuje.

Nechtíky sú známe ako skvelé spoločenské rastliny pre vašu záhradu. Odpudia nielen komáre, ale aj vošky, rôzne chrobáky, molice, dážďovky a mnoho ďalších škodcov. Nechtíky môžu tiež odpudzovať väčších zvieracích požieračov rastlín, ako jelene a králiky .

Oregáno

Oregano je kulinárska bylina a obľúbená prísada na dochutenie jedál. Je to kompaktná, voňavá a krásna rastlina, ktorá by nemala chýbať vo vašej záhrade či na balkóne. Komáre majú tendenciu odlietať z rastlín oregana kvôli jej výraznej aróme a olej, ktorý oregáno produkuje, tiež pôsobí ako prírodný repelent.

Oreganový olej je silný éterický olej, ktorý obsahuje dve odlišné chemikálie – tymol a karvakrol  s vlastnosťami, ktoré odpudzujú komáre. Oreganový olej môže byť dokonca účinný aj proti komárom prenášajúcim maláriu. Môžete si sami vyrobiť z niekoľkých listov oregana prírodný sprej proti komárom. Prípadne stačí podrviť pár lístkov oregána a potrieť listami ruky a nohy. Oreganový olej je tiež známym prírodným liekom na niektoré choroby, ako kŕče a cukrovka.

Kapucínka

Kapucínky sú utešené jednoročné kvety, ktoré kvitnú v nádhernej škále žltej, červenej a oranžovej farby. Sú veľmi ekonomické a ľahko sa pestujú a sú vynikajúcimi rastlinami na vyznačenie okrajov vašej záhrady. Ľahko ich vypestujete i v kvetináči na balkóne

Sú fantastické na ničenie škodcov. Produkujú jedinečný chemický marker, ktorý dokáže prirodzene odpudzovať komáre a iných škodcov, ako sú vošky, chrobáky kapustové, požierače listov, slimáky a molice.

Nielenže sú kapucínky dobré na ničenie škodcov, ale tiež bránia inváznym burinám, aby sa vplazili do vašej záhrady. Oslnivé kvety kapucínky priťahujú aj opeľovače, ako  včely a motýle.

Ak budete mať niekoľko z týchto rastlín strategicky rozmiestnených po celom dome a záhrade, pomôžu vám odpudzovať nielen komáre. Pomôžete svojej záhrade aj tým, že ju budete držať ďalej škodcov a prilákate opeľovače.