Keď vás trápi migréna

Migréna je neurologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje atakujúcimi, pulzujúcimi a väčšinou jednostrannými bolesťami hlavy. Má niekoľko fáz a príčin.

Určite by ste mali podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie na zistenie príčin vašej migrény. Vedci doposiaľ neidentifikovali definitívnu príčinu migrény. Našli však niektoré faktory, ktoré môžu jej stav vyvolať. To zahŕňa zmeny v mozgových chemikáliách, ako je zníženie hladín mozgového chemického serotonínu. Spúšťačom môže byť aj nevhodné jedlo, jasné svetlá, silné horúčavy, či iné extrémy počasia, dehydratácia, zmeny barometrického tlaku, hormonálne zmeny u žien, ako napr. kolísanie estrogénu a progesterónu počas menštruácie, tehotenstva či menopauzy, prebytočný stres, hlasné zvuky, intenzívna fyzická aktivita, vynechávanie jedál, zmeny spánkového režimu, užívanie určitých liekov, (perorálne kontraceptíva, nitroglycerín), neobvyklé pachy, niektoré potraviny, fajčenie, požívanie alkoholu i cestovanie. Migrénu často spúšťajú potravinárske prídavné látky, ako dusičnany (konzervačné látky v údeninách), aspartám (umelý cukor) alebo glutamát sodný (MSG), tyramín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách. Tyramín sa tiež zvyšuje, ak konzumujete potraviny kvasené alebo staré. Patria sem niektoré vyzreté syry, kyslá kapusta a sójová omáčka.

Prírodné terapie

Ak máte migrény, vyskúšajte si priložiť na spánky kolieska citrónu. Môžete tiež navlhčiť handričku s vínnym octom a zaviazať si ju okolo hlavy.

Rýchly relax prináša aj levanduľový vankúš. Vložte levanduľový vankúš do postele, najlepšie to funguje pod normálnym vankúšom, na ktorom spíte. To vám pomôže ľahko zaspať a dostanete migrénu pod kontrolou. Alternatívou k levanduľovému vankúšu je obilný vankúš.

Úľavu prináša bylinkový vankúš naplnený rôznymi lesnými bylinami alebo kvetmi či semienkami  Ježibaba belasá (Ruthenischen Kugeldiste) je považovaná za božskú bylinu nielen na migrénu. Spravidla na takom vankúši by ste nemali spať dlhšie ako týždeň. Potom ho vymeňte za nový. Bylinná terapia vankúšmi môže trvať až 10 týždňov, každý týždeň sa používajú nové vankúše.

Môžete tiež variť túto božskú bylinu a vodou z nej si umyť hlavu. Účinok zosilníte pridaním jahodových listov, mäty a šťavou z citróna.

Migréna zo šamanského pohľadu

Pri migréne šamani hovoria o okupácii. Preto odporúčajú očistu aury, čakier a vykonávajú aj vyraďovací rituál proti migréne. Modlia sa a bubnujú. Medzitým si pacient predstavuje stretnutie s chorobou v duchovnom svete. Migréna vyzerá ako zviera, ktoré je pripútané. Uvoľníte zviera z reťaze a nechajte ho bežať preč.