Keď emócie zatemnia zrak

Klasickí lekári už pripúšťajú, že kvalitu zraku môže ovplyvňovať stres a nevhodná strava 

Potraviny, ktoré škodia

Očiam škodí prejedanie sa. Ak obmedzíte celkový kalorický príjem o 20 – 40%, znížite riziko vzniku šedého zákalu až na 1/2. Z potravín škodí najmä cukor, ktorého vysoká hladina v krvi priamo podporuje vznik šedého zákalu (diabetici sú preto touto chorobou ohrození až 4x viac). Nevhodná je i vysoká konzumácia mliečnych výrobkov z pasterizovaného mlieka (laktóza ničí v očiach zásoby glutatiónu a vitamínu C), výrobkov z bielej múky, živočíšnych tukov, margarínov, červeného mäsa, nadmiera kávy, soli, umelých sladidiel a alkoholu.

Potraviny, ktoré prospievajú

Dôležitá je hojná konzumácia zeleniny, najmä druhov bohatých na antioxidanty a rastlinné pigmenty (cesnak, cibuľa, špenát, žltá a oranžová zelenina, listová zelenina, paradajky, červená repa).

Z ovocia očiam prospievajú najmä čučoriedky. Sú bohaté na antokyány, chránia  šošovku a sietnicu pred degeneratívnymi procesmi, podporujú obnovu ich buniek, prospievajú cievam zásobujúcim oči, priaznivo ovplyvňujú nočné videnie a zaznamenaný bol aj ich pozitívny vplyv pri krátkozrakosti. Veľmi vhodné sú aj iné  druhy bobuľového ovocia, najmä brusnice (bohatý zdroj antioxidantov), ​​maliny, černice či čierne ríbezle. Doprajte si aj kivi, pomaranče, červený grep či melón. Z ostatných potravín očiam pomôžu morské ryby a riasy, vajcia, celozrnné obilniny a fazuľa. Vhodný je olivový olej alebo extrakt z olivových listov. K najúčinnejším antioxidantom vôbec je extrakt z olivovej šťavy. Dôležitý je i dostatočný príjem tekutín, ktoré podporujú odvod toxických splodín z očí.

Pri problémoch s očami je dôležité doplniť celé spektrum vitamínov a minerálov, pretože oči sú najviac citlivé na dostatok živín. Doplňte si najmä vitamín A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, E, kyselinu listovú, horčík, selén, zinok, luteín, lykopén, flavonoidy, aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny.

Nepriateľ stres

Pri strese sa do krvi vylučujú stresové hormóny, ktoré o. i. zvyšujú napätie vo svaloch. Ak pretrvávajúce napätie postihne očné svaly, môže spôsobiť problém s videním. Videnie však nie je len funkciou oka, ale úzko súvisí s mysľou, ktorá tento proces kontroluje a riadi. Za hlavnú príčinu porúch zraku možno pokladať podvedomú túžbu čosi nevidieť, zavrieť pred niečím oči. Na ňu potom mozog, hlavný riadiaci orgán tela reaguje tak, že jednoducho proces videnia zablokuje.

Za každým zrakovým problémom treba hľadať emocionálnu príčinu. Prakticky u každého pacienta je možné cca 10 -12 mesiacov pred prvým zhoršením zraku vystopovať výraznú emočnú záťaž. Či sa už jedná o nástup do školy spojený s vyššími nárokmi či frustráciou, rozvod rodičov, smrť blízkej osoby a pod. Videnie však ovplyvňuje i kombinácia myšlienok, viery, strachov a úzkosťou, spôsob, akým sa pozeráte na svet i na seba, vrátane skúseností prevzatých od rodičov, súrodencov či učiteľov a pod. (čo vysvetľuje, prečo sa očné vady často dedia).

Verte svojim očiam

Nezabúdajte ani na svoju mienku o očiach a ich schopnosti vidieť. Napr. dieťa príde k očnému lekárovi, ten vykoná zložitá meranie a nakoniec mu oznámi, že zle vidí a potrebuje okuliare. Či už je to pravda alebo nie (mohlo ísť o dočasné zhoršenie zraku vinou stresu z lekárskeho prostredia), dieťa si do mozgu pevne uloží informáciu, že jeho oči sú zlé, že zle fungujú. Hovoril to predsa pán doktor. A keď ju doma rodičia ešte upevnia tým, nech si z toho nič nerobí, že v ich rodine takmer všetci nosia okuliare, vzniká skalopevné negatívne presvedčenie, ktorého vinou sa potom skutočne môže zrak výrazne zhoršovať.

Istý typ problémov súvisí s určitými emóciami a myšlienkovými vzorcami. Krátkozrakosťou bývajú viac postihnutí ľudia, čo majú tendenciu uzatvárať sa do seba, majú strach z okolitého sveta i z budúcnosti. Nablízko, teda do seba a na najbližšie okolie vidia dobre. Ďalej sa pozerať boja, preto je obraz vzdialenejších predmetov rozostrený. Ďalekozrakosť je spôsobená strachom pozerať sa do svojho vnútra, snahou hľadať príčiny problémov okolo seba a prílišným zameraním sa na budúcnosť. Zelený zákal prejavujúci sa zvýšeným vnútroočným tlakom sa veľmi často objavuje u tých, čo žijú vo vnútornom napätí, zatiaľ čo makulárna degenerácia (úbytok centrálneho videnia) zase môže byť spojená so stratou zámeru či zmyslu života.

Dôležité je všímať si, ktorého oka sa problém týka viac. Pravé oko je spojené s dávaním a vyjadrovaním, s mužským princípom a vzťahom k otcovi, kým ľavé predstavuje princíp prijímania, vnímania, ženský aspekt a vzťah k matke. Za vznikom škúlenia pravého oka u dieťaťa môže byť i to, že rodinu opustil otec. Slabšie videnie ľavého oka žien sa zistilo u tých, ktoré pracujú v prevažne mužskom prostredí s dôrazom na tvrdosť a racionalitu.

Odstráňte emočné bloky

Negatívne emočné bloky si človek nadobúda prakticky od detstva. Spočiatku nepredstavujú problémy, tie sa derú na povrch života omnoho neskôr. Za zdravotnými problémami, nedostatkom financií, lásky, zle platenou prácou, závislosťami a nekvalitnými vzťahmi je vždy ukrytá príčina, tou je emočný blok.

Dobrou správou je, že emočné bloky najspoľahlivejšie možno vyčistiť Magickými aurovými olejmi. Sila špeciálnych bylín si poradí aj s tým najhlbším blokom prirodzeným spôsobom a život človeka naberá pozitívny smer. Urobte prvý krok k zmene a objednajte si Magické aurové oleje http://www.vesti.sk/jedinecnost-magickych-prirodnych-olejov/

Pridaj komentár