Každá z nás chce byť krásna

Bohužiaľ mnohé dámy nezmyselne podstupujú predražené a nie vždy bezpečné kozmetické zákroky, ktoré sú ako droga. Kliniky im predostrú len samé pozitíva, o negatívnych účinkoch logicky mlčia – stratili by totiž dôležité tržby. Našťastie som tomuto trendu doteraz nepodľahla, preto môžem veselo používať to, čo si sama doma vyrobím 

V minulosti som podľahla i ja reklamám na zázračné krémy, ktoré mali opačný efekt od toho sľubovaného. Spomínam si, ako som bola pred rokom zúfalá, fľakatá a celá opuchnutá z istej multilevelovej kozmetiky, ktorá mi bola doslova ospievaná do nebies. Pripomínam, že nemám žiadne alergie, neužívam žiadne lieky. Vyzerala som, ako by som sa pol roka váľala po kanáloch, pani v lekárni pri pohľade na mňa len zalomila rukami, posielala ma okamžite k dermatológovi a keď som platila za hojivú mastičku prvej pomoci, neustále prízvukovala „je to vaše osobné riziko“…..tak desne som mala z istého krému poškodenú pleť. Okamžite som vyhľadala pomoc u pani, ktorá profesionálne vyrába hand made prírodnú kozmetiku, boli to fajn výrobky, lenže drahé, drahé a ešte raz drahé. Pleť sa našťastie spamätala, no po čase znova naberala na suchosti a dokonca na čele sa mi objavil tmavší fľak podobný bradavici. Keďže som nikdy takéto útvary na tvári nemala, začala som uvažovať o výrobe vlastnej kozmetiky, robenej doma. Predsa človek sám najlepšie pozná samého seba a svoje potreby.

Preto som začala študovať všetko o kozmetike vyrábanej doma a v krátkom čase som si vyrobila svoj prvý krém i vypínacie pleťové sérum, za čo sa mi moja pokožka i peňaženka poďakovala.

Doma vyrábaná kozmetika obsahuje väčšinou 80 – 100% aktívnych zložiek. Ak si vyrobíte svoj krém skutočne z bio výrobkov a destilovanú vodu nahradíte kvetovou vodou, budete mať 100% výrobku účinného.

Naopak tá bežná kozmetika, predávaná v drogériách ale i v lekárňach, obsahuje z dvoch tretín vodu, ktorá síce neublíži, ale tiež neprinesie našej pleti nič výživného. Ďalších prísad je tam veľmi veľa, ale účinných zložiek býva zriedka viac ako 10%. Mnoho bežných kozmetických prípravkov obsahuje syntetické a chemické zložky, ktoré môžu (ale nemusia) pleti priniesť viac škody ako úžitku. Podobne aj na bio krémy, kúpené v bio predajniach môže vaša pleť nepekne zareagovať

Dovoľujem si vás informovať aspoň o najbežnejších chemických kokteiloch nachádzajúcich sa v krémoch, ktoré na vás žmurkajú v drogériách i v lekárňach. Nehovoriac o reklamách číhajúcich na nás na každom kroku Teraz si prečítajte, čo všetko na seba capkáte:

Parfumy, ktoré si do svojich doma vyrobených krémov pridávate sú prírodné, esenciálne oleje. Naopak v bežných krémoch sa používajú parfumy syntetické.

Doma vyrobená kozmetika je väčšinou konzervovaná esenciálnymi olejmi, extraktom z grepových jadier, vitamínmi E, A, Koenzýmom Q10, D-panthenolom, prípadne inými prírodnými konzervantmi. Bežná kozmetika je konzervovaná parabénmi, chlórom, chrómom, jódom, aldehydmi, estermi glykolu apod. Rozhodne všetko telu neprospievajúce prídavky.

Doma vyrobená kozmetika vyjde oproti kupovanej veľmi lacno. Cena však môže vzrásť pridaním špeciálnych zložiek kozmetiky – ale kupovaná kozmetika s týmito zložkami je o mnoho drahšia tiež v obchodoch. Takže vám stále vyjde lacnejšie.

V neposlednom rade, obrovským dôvodom, prečo si vyrábať vlastné kozmetiku, je potešenie z voňavo a kreatívne odvedenej práce. Verte, že vlastnou kozmetikou sa budete mazať oveľa radšej než tou kúpenou.

Stručný prehľad škodlivých prísad v kozmetike

Prelustrujme spoločne zložky vami doteraz používanej kozmetiky:

Ftaláty (DBP / DMP / DEP)

Ftaláty sú skupinou esterov kyseliny ftalovej a využívajú sa najmä ako zmäkčovadlo polymérov, prevažne PVC (polyvinylchloridu). V kozmetike sa nachádzajú v rúžoch, lakoch na nechty a sprejoch na vlasy. Ftaláty sa ako ingrediencie často neuvádzajú na etiketách kozmetických výrobkov a bývajú zahrnuté pod názvom parfém / fragrance. Majú preukázateľný nepriaznivý účinok na hormonálny systém – znižujú plodnosť a zapríčiňujú chybný vývoj mužských plodov. Ako u dospelých, tak u detí ohrozujú funkcie obličiek a pečene, zvyšujú riziko vzniku alergií či astmy.

Parabény

Používajú sa ako konzervačné látky vo veľkom množstve. Zvyšky parabénov sa našli v tkanive ľudských prsníkov, ale spojenie s rakovinou prsníka nebolo zatiaľ potvrdené. Je však dokázané, že parabény dokážu imitovať hormóny. Špeciálne propyl parabén má značne negatívny vplyv na mužské reprodukčné orgány – znižuje produkciu spermií. Parabény môžu vyvolávať alergie.

Sodium lauryl (prípadne laureth) sulphas / SLS

Je saponát. Nachádza sa v 90% bežných šampónov, vrátane detských, v zubných pastách, sprchovacích géloch a kúpeľových prísadách. Pridáva sa kvôli tvorbe peny. Je to leptavé čistidlo, ktoré môže spôsobovať podráždenie pokožky, očí a povrchu hlavy. Podľa istej štúdie existujú dôkazy, že SLS má negatívne účinky na reprodukciu a imunitný systém a môže poškodzovať pečeň. Mimochodom, SLS je súčasťou odmasťovačov motorov.

Minerálne oleje a ropné deriváty

Minerálny olej je derivát ropy a vo veľkom množstve sa nachádza v bežných kozmetických výrobkoch, vrátane detských olejov, kúpeľových prípravkoch a telových mliekach. Časom sa kvalita pleti zhoršuje, prípadne sa začnú tvoriť kožné problémy, ako sú ekzémy. Ropné deriváty používané v kozmetike, vrátane propylén glycolu, SD alkoholu a benzénu sú toxické. Napríklad benzén sa používa ako rozpúšťadlo vo farbách a lakoch na nechty, je toxický aj v malom množstve a má karcinogénne účinky.

DEA (Dietanolamín), TEA (trietanolamín)

Sú bezfarebné tekutiny. Používajú sa ako rozpúšťadlo. V kozmetických výrobkoch reagujú ako zmäkčovadlo. Problém vzniká, ak sa kombinujú s ingredienciami, ktoré reagujú ako nitrosating prvok, alebo sú kontaminované dusičnanom sodným. Tieto prvky sú karcinogénne u zvierat, u ľudí to nie je zatiaľ dokázané.

GM (geneticky modifikované ingrediencie)

U GM zatiaľ neexistujú dostatočne dôkazy, ktoré by zhodnotili celkový efekt GM na ľudský organizmus. Napriek tomu sú k dispozícii štúdie, ktoré potvrdzujú negatívny efekt na biologickú diverzifikáciu.

BHA (butylated hydroxyanizol)

Konzervačná látka v make upe, čistiacim mlieku a v proti vráskových hydratačných krémoch. Niekoľko výskumných štúdií potvrdilo karcinogénne účinky BHA u mužov v podobe testikulárnej rakoviny a zníženie plodnosti a ich imitujúce vlastnosti ženského hormónu estrogén. Účinky na pokožke sa môžu prejaviť svrbením, pálením, žihľavkou a pľuzgiermi.

Všetko čo si vyrobíte doma, nielen teda pleťové krémy, mlieka, séra, ale i šampóny a parfumy, výživné tyčinky na suché pery – bude zárukou čistoty. Pripomínam, že je to vec každého človeka, ako sa rozhodne, čo si kúpi a bude používať. Len vedzte, že všetko, čím sa natriete, umyjete vlasy preniká do vášho tela. Ak je to plné chemických kokteilov, váš imunitný systém to nemusí stíhať eliminovať a následne trpia aj ďalšie dôležité orgány vášho tela – obličky a pečeň. A to už za úvahu skutočne stojí, či si budete vedome likvidovať svoje zdravie a v neposlednej rade plniť účty kozmetických alebo dermatologických firiem a následne farmaceutických koncernov.

Pridaj komentár