Kalina obyčajná

Pri ktorých zdravotných problémoch nám je nápomocná? 

Rastie hlavne v krovinatých a lesných oblastiach Európy, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Pestujú sa pre listy, kvety a plody. Kaliny sú vhodné na krovité záhrady a do záhrady lesného typu. Mnohé často najlepšie plodia ak je niekoľko semenáčikov rovnakého druhu vysadených spolu, aby mohlo dôjsť k vzájomnému opeleniu. Darí sa im v stredne úrodnej, vlhkej, ale dobre priepustnej pôde na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni.

Kalina je vysoký ker dorastajúci až do výšky 5 metrov. Kvety tvoria prekrásne súkvetie, sú bielej až ružovej farby. Po odkvitnutí má červeno sfarbené a nepríjemne páchnuce bobule. Kvitne od mája do júna. Je odolná proti znečistenému ovzdušiu. Väčšinou rastie na svahoch a obľubuje teplé miesta. Zbierajú sa plody, kôra, kôra koreňov. Rastlina je jedovatá ale pri tepelnej úprave stráca jedovatosť.

Liečivé účinky

V plodoch kaliny obyčajnej sa nachádzajú cukry, saponíny, červené farbivo. triesloviny, pektín, vitamín C a horčina viburnín. Využíva sa hlavne pri liečení ženských ťažkosti ako sú menštruačné kŕče a nepravidelná menštruácia. Rastlina sa osvedčila aj pri liečbe žalúdočných vredov, ekzémov a vyrážok. Kalina obyčajná znižuje vysoký krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a zvyšuje pružnosť cievnych stien. Reguluje metabolizmus tukov, bielkovín a sacharidov v organizme a zlepšuje jeho imunitu, normalizuje funkciu kože a slizníc. Užíva sa aj olej s extraktom kaliny, ktorý nemá žiadne vekové či časové obmedzenia (1 kávová lyžička počas jedla 3x denne). Zlepšuje videnie, má stimulujúci vplyv na sexuálne a reprodukčné funkcie, zlepšuje liečbu vredov v zažívacom trakte, odstraňuje toxíny a rádionuklidy z tela.

Použitie

Odvar z kôry: maximálne 3 gramy drogy a denná dávka je maximálne 8 gramov

Nálev z plodov: 1/5 polievkovej lyžice na pohár horkej vody. Lúhujeme 15 minút. Podáva sa 4x denne dve polievkové lyžice.

Olej: zlepšuje imunitu organizmu, je obohatený o vitamín E a A, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, má stimulujúci vplyv na sexuálnu a reprodukčnú funkciu a veľa ďalších zdraviu prospešných účinkov.

Z kôry je možné pripraviť alkoholovú tinktúru. Korene dobre očistite, narežte na malé kúsky a vložte do fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40%-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Užívajte 20 kvapiek tinktúry dva razy denne.

Pridaj komentár