História hallowenu + tekvicové kúzla

Halloween je ročné obdobie, kedy je temná polovica silne etablovaná a je naozaj dominantná. Deň sa skrátil a noc silnie. Halloween  je čas, keď sa závoj iných ríš stáva tenším a priepustným, čo umožňuje ľahšie spojenie s duchovným svetom. Určite nejde len o americký sviatok.

Kresťanstvo, ktoré sa snažilo absorbovať pohanské vibrácie tohto dňa a premeniť ho na niečo iné a vytvorilo veľmi silný deň oslavy Sviatku všetkých svätých . Prvýkrát sa objavil ako deň na počesť všetkých mučeníkov v 4. storočí a po ďalších 5 storočiach zahŕňal všetkých svätých. Po celom svete sa recitujú litánie a modlitby, aby takto svätí chránili živých pred temnými a zlými duchmi a aby veriacim zabránili v oslavách pohanským spôsobom.

Deň mŕtvych vo svete

Halloween sa považuje za obdobie roka, keď Ríša mŕtvych komunikuje s Ríšou živých. 31. október a 1. november sú v mnohých kultúrach považované za posvätný deň mŕtvych. Dia de los Muertos v Latinskej Amerike sa oslavuje na počesť mŕtvych predkov. Vítajú duchov svojich predkov, aby sa vrátili a navštívili ich, aby ich požehnali. Rodiny a priatelia sa schádzajú na cintorínoch, ponúkajú jedlo a nápoje, aby potešili duchov svojich predkov a prijali ich požehnania. Oslava Halloweenu má korene v mnohých starovekých tradíciách a civilizáciách.

Halloween už v Egypte

Najstaršia história tohto sviatku siaha do starovekého Egypta a na sviatok mŕtvych. Bol to 7-dňový sviatok plný obradov, ktorý začínal cca 28. 10. a končil 3. 11. V tom období si starí Egypťania uctievali Boha podsvetia Osirisa a jeho manželku bohyňu Isis. Podľa mýtu Osirisov brat, Seth, boh púští a temnoty, zabil Osirisa a jeho časti rozhodil po celej saharskej púšti. Isis vytrvalo hľadala, našla a znovu poskladala telo Osirisa a nakoniec ho vzkriesila na 7. deň 3. novembra pomocou materského mlieka a najsilnejšej mágie.

Aztékovia tiež spájali toto ročné obdobie s mŕtvymi, hoci pre nich smrť nebola považovaná za nešťastné. Bol čas žiť vo fyzickom svete. Aztékovia si tento deň uctili ako Miccailhuitontli, zasvätený bohyni Mictecacihuatl, Pani smrti. Zvyk obliekania sa do halloweenskych kostýmov kostry pochádza z oslavy bohyne, ktorá zohrala hlavnú úlohu v oslavách počas Dňa mŕtvych.

Hallowen a tekvice

Neexistuje žiadna iná zelenina, ktorá by sa viac spájala s hallowenom, ako tekvica.   Táto tradícia pravdepodobne prešla cez Grékov až ku Keltom a ustálila každoročný zvyk v Írsku. Pred niekoľkými storočiami Íri nevyrezávali vtipné tekvice, ale repu či zemiaky. Príbeh začína na írskom vidieku, kde muž menom Jack Lucerna bol notoricky známy ako veľký podvodník. Jeho sláva bola tak veľká, že sa o ňom dozvedel aj diabol,  chcel ho nájsť a vziať si jeho temnú dušu. Keď sa Jack stretol s diablom, presvedčil ho a ako poslednú žiadosť chcel, aby ho odprevadil do najbližšej krčmy, aby si vypil svoje posledné pivo.

Keď dopil, opäť požiadal diabla, aby sa premenil na striebornú mincu a zaplatil krčmárovi. Diabol bol presvedčený a Jack využil svoju šancu, zobral mincu, dal si ju do vrecka spolu s krucifixom, aby sa diabol nemohol vrátiť. Potom vyjednával svoju dušu na 1 – 10 rokov (v závislosti od príbehu). Všetky variácie príbehu opisujú, ako oklamal diabla rôznymi spôsobmi, no význam príbehu zostáva rovnaký. Jack zomrel kvôli pitiu a zatiaľ čo diabol si nemohol vziať jeho dušu, kvôli dohode – nemohol vstúpiť do raja ani do pekla, nakoniec sa potuloval medzi týmto svetom a podsvetím a niesol horiace uhlie v repe.

Preto Íri a Škóti vyrezávali groteskné tváre na zemiaky a inú zeleninu a nechali ich mimo svojho domu, aby vystrašili Jacka a iné zlovoľné entity. Írski prisťahovalci považovali tekvice za oveľa vhodnejšie na vyrezávanie a tak vznikla tradícia. Iná interpretácia príbehu je, že svietia lampy, aby pomohli čudujúcim sa dušiam dosiahnuť ich miesto určenia a že odpustenie je vždy tu pre tých, ktorí ho hľadajú.

Tekvicové kúzla

Tekvice sú dostupné a môžete si pomocou nich urobiť  skutočné kúzlo:

* Láskyplná príťažlivosť

Rovnakým spôsobom, ako vytvoríte halloweenskú tekvicu, vyhĺbte vnútro tekvice. Použite ho ako obetu pre duchov lásky. Položte ho na tanier a nechajte zjesť vtáčikom.

Na spodok tekvice vyryte srdiečko, ktoré symbolizuje to, čo chcete prilákať. Umiestnite červenú sviečku (ak chcete vášnivejšiu lásku) alebo ružovú (ak chcete viac romantiky do vzťahu). Zapáľte sviečku a predstavte si, akého muža alebo ženu chcete zaujať.

* Tekvicové zaklínadlo

  1. novembra, tesne pred východom Slnka, napíšte na kúsok papiera, čo chcete prejaviť do jari. Urobte to jednoducho. Keď s tým skončíte, 3x zložte papier a vložte do tekvice. Tesne pred východom Slnka to zakopte na svojom dvore alebo niekde v prírode.

* Semená prosperity

Sušené tekvicové semienka dajte do zeleného mojo vrecka. Na halloween sú tekvicové semienka mimoriadne silné, tak nečakajte. Do zeleného plátenného vrecúška vložte 7 sušených tekvicových semien. Môžete tu vložiť aj mince pre šťastie. Mojo noste pri sebe 7 dní.

* Dar prírode

  1. októbra nechajte zdravú tekvicu v lese alebo na akomkoľvek inom mieste, kde prirodzene žijú zvieratá. Milujú ich napríklad vtáky a jelene. Kým odídete, povedzte duchom, že im túto lahodnú tekvicu úmyselne chcete nechať. Okrem toho môžete požiadať o radu alebo im povedať, čo vás trápi a požiadať o pomoc. Opustite miesto bez toho, aby ste sa obzreli.