Skladba našej súčasnej stravy zdravie rozhodne nepodporuje. Väčšinou pozostáva z 80% kyselinotvorných potravín, najmä mäsa, výrobkov z bielej múky, cukru a mliečnych výrobkov
Uspokojujeme sa s obedmi za gastrolístok alebo nejakým rýchlym hotovým pokrmom. Tie sú zvyčajne prepchaté konzervačnými látkami, stabilizátormi, emulgátormi, zvýrazňovačmi chuti a ohriate v mikrovlnnej rúre a toto všetko na dôvažok ešte aj rýchlo nahádžeme do seba cez obedňajšiu prestávku v práci.
Bežná strava má v sebe len nepatrné množstvo životne dôležitých látok – rastlinných fytominerálov a ak si chceme udržať zdravie, nevyhnutne by sme ich mali telu dopriať.
Čo všetko fytominerály riešia
Pečeňové problémy – pečeň je náš najkomplexnejší orgán a plní celú paletu životne dôležitých úloh. Je najväčšia a najdôležitejšia chemická továreň ľudského tela, čistí krv od škodlivín a celej palety odpadov chemického priemyslu. Pečeň je i zásobárňou živín, pri prebytku glukózy, vitamínov A, D, E, K, skupiny B, tieto ukladajú do akéhosi medziskladu a v prípade potreby nimi zásobujú telo. Pečeň vyrába i krvné proteíny pomáhajúce imunitnému systému, pri liečení rán a bránia úniku krvnej plazmy do tkanív. Každý chemicky vyrobený liek funkciu pečene znižuje a čím viac liekov užívame, bez súčasnej regenerácie pečene sa tým skôr dostávame do bludného kruhu choroby. Poškodenie pečene má závažné zdravotné dôsledky a ťažké pečeňové choroby vedú nezriedka k smrti. Je dôležité uvedomiť si, že pečeni mimoriadne škodí hnev, i ten vnútorný, potláčaný, ktorý navonok maskujeme.
Dobrou správou je, že pečeň sa vďaka neustálemu prísunu fytominerálov dobre regeneruje, okrem toho podporujú obnovu jej zničených buniek a tým udržujú pečeň funkčnú a zdravú.
Kožné choroby – v koži sa ukladá tiež mnoho jedov a usadenín a okrem toho koža musí bojovať aj s voľnými radikálmi. Väčšina vrások sa nachádza tam, kde je koža najčastejšie nechránená a vystavená radikálno tvornému slnečnému žiareniu – na tvári, krku a na chrbte dlaní. Pevnosť a elasticita kože závisí na sile spojivových tkanív. Zinok slúži ako najdôležitejší darca enzýmov pri budovaní kožného tkaniva. Spája sa s meďou a vitamínom C a spája kolagénové a elastínové vlákna na nesmierne stabilné, elastické tkanivo. Zinok je aj súčasťou bunkovej kostry a stará sa o stabilitu jednotlivých buniek.
Ak pokožka pôsobí unavene a staro, môže nám chýbať i kremík. Jeho nedostatok často vedie ku kožným chorobám. Síra je tiež pre kožu dôležitá, isté jej zlúčeniny sa starajú o správny obsah tukov a vlhkosti kože. Na čistení a detoxikácii kože sa podieľa celá paleta fytominerálov. Selén, zinok a meď pomáhajú pri ochrane pred ničením kožných buniek voľnými radikálmi, s podporou bioflavonoidov a vitamínov C a E. Tieto látky sú nápomocné pri prevencii od stareckých škvŕn.
Aj kožná choroba Vitiligo je vyvolaná nedostatočnou obranou kože proti oxidácii. Pomocou fytominerálov sa i tento problém dá zmierniť a časom i vyliečiť. Liečivá sila minerálov je prospešná dokonca i pri závažných problémoch kože – pri Lupienke, s ktorou si fytominerály tiež dokážu poradiť.
Syndróm chronickej únavy – nárast energie a motivácie je často prvým znamením toho, že sa v tele deje čosi dobré. Účinky užívania fytominerálov sú zrovnávané s pôsobením kávy či čierneho čaju s tým rozdielom, že vydržia omnoho dlhšie a časom sa človek zaobíde i bez kávy. Naša životná sila je vyrábaná v mitochondriách buniek. Dva stopové prvky, meď a mangán pôsobia priamo pri získavaní energie. Aby mohol bunkový oheň správne horieť, potrebuje tiež zdravé tuky a uhlohydráty. Pre ich látkovú premenu je nevyhnutný horčík so zinkom, chróm reguluje krvný cukor vyrábaný z uhlohydrátov. Okrem toho pri získavaní energie potrebujeme aj kyslík a ak nám chýba železo, tiež cítime únavu. Nikel a olovo podporujú zhodnocovanie železa. Netreba zabúdať, že stále hovoríme o rastlinných koloidných mineráloch, nie o syntetických.
Neplodnosť, libido, potencia – po dlhoročných márnych pokusoch mať potomka mnohé páry sa uchyľujú k umelému oplodneniu či k hormonálnej terapii s rôznymi úspechmi. Len zriedka to vyjde na prvý pokus, čím sa reprodukčné kliniky zaoberajúce sa liečbou sterility stávajú výnosnou investíciou. Našťastie existuje jednoduchšia a lacnejšia možnosť ako priviesť zdravé dieťa na svet. K tomu je potrebné pravidelne zásobovať telá rodičov plodnosť zvyšujúcimi minerálmi, hlavne mnohostranným zinkom. Sú ho plné vaječníky i semenníky s prostatou. Pri jeho nedostatku sa zjavne znižuje počet i pohyblivosť spermií. Kým naši predkovia konzumovali v strave ešte 40 mg zinku denne, dnes z nej dostávame len 6-8 mg a vegetariáni sú na tom ešte horšie. Muži sú s nedostatkom zinku na tom ešte horšie. Zinok je dôležitým darcom enzýmov pri tvorbe pohlavných hormónov a úspešné rozmnožovanie podporuje i meď, bór, mangán, bróm a jód. Selén sa stará o ochranu vaječníkov a zárodočných žliaz pred útokom voľných radikálov, čo je s ohľadom na všade prítomné jedy v životnom prostredí zvlášť významné. Pustošivá kombinácia nedostatku minerálov a chemickej záťaže tak drasticky znižuje počet a kvalitu spermií.
Všetky minerály, ktoré zvyšujú schopnosť reprodukcie, zvyšujú aj chuť na sex. Zinok, bór a ďalšie stopové prvky sa starajú o dostatočný prísun týchto povzbudzujúcich látok. Bez nich ženy tratia svoju ženskosť a muži mužnosť. Ľudia so silným nedostatkom zinku sú často neschopní orgazmu alebo impotentní.
Choroby srdca a krvného obehu – srdcový infarkt a mozgová mŕtvica sú dnes najčastejšou príčinou smrti. Našťastie tento okruh symptómov mimoriadne dobre reaguje na rastlinné minerály. Základnou príčinou problémov so srdcom a krvným obehom je vo väčšine prípadov arterioskleróza. Usadeniny v krvných cievach naše cievy stále viac zužujú. Arterioskleróza je spájaná s vysokou hladinou cholesterolu, ktorý má sklon usadzovať sa na stenách ciev. Výskum voľných radikálov vrhá ďalšie svetlo na súvislosti. Choilesterol LDL je nevinný ak ostáva čerstvý. Ak je napadnutý radikálmi žltne a kazí sa. Nedokážu ho rozoznať ani bunkové receptory ako užitočnú látku a nevpustia ho. Odmietnutý cholesterol sa potom hromadí v krvi. Arterioskleróza začína poškodením ciev a najčastejšou príčinou je vysoký krvný tlak a fajčenie. Cievy strácajú elasticitu a vznikajú nepatrné trhlinky a lomy a cholesterol je bežne využívaný k oprave trhlín. Za odstránenie škodlivého materiálu sú zodpovedné fagocyty imunitného systému. Hromadia sa a žltnú, usádzajú sa na stenách ciev. Pri zranení môžu do strednej vrstvy ciev preniknúť ďalšie rôzne látky. Tie tvoria povlak vo vnútri a vytláčajú stenu smerom von. S tým by sme mohli prežiť nejaký čas, nebezpečná je krvná zrazenina., ktorá vzniká zo zlepených trombocytov a fibrínu. Veľa zlepených krvných doštičiek tvorí zrazeninu.
Ak sa zrazenina dostane do vencovej tepny a usadí sa tam, môže viesť k infarktu. Ak dôjde k uzávere mozgovej cievy, dôsledkom je záchvat mŕtvice. Blokáda spôsobuje nedostatočné prekrvenie a bunky hynú. Tak môže byť srdce či mozog nenávratne poškodené.
Rastlinné fytominerály aj tu zasahujú rozmanitým spôsobom. Najskôr pomôžu spracovať stres, pôsobia uvoľňujúco na krvný obeh. Tým je vypnutý faktor vysokého tlaku. Dôležitá je i dodávka pre enzýmové policajné skupiny bojujúce s voľnými radikálmi v cievnych bunkách. Zlepšením prietoku krvi sa môže i v silno znečistených cievach zabrániť infarktu či mŕtvici a zlepšiť cirkuláciu krvi až do najjemnejších kapilár. Minerály zlepšujú i prísun kyslíku a jeho lepšie využitie v tele. Bolesti miznú, energia sa vracia a prichádza zreteľné zlepšenie zdravia. Často dochádza i k zlepšeniu pamäte a koncentrácie. Rastlinné fytominerály si vedia poradiť aj so srdcovou slabosťou, poruchami srdcového rytmu i s búšením srdca.
Nakoľko fytominerály u nás vôbec nekúpite, v priebehu 15 dní ich viem zabezpečiť zo zahraničia.