Domáca lekáreň

Čoraz viac ľudí začína siahať po alternatívnych liečebných prostriedkoch. Nakoniec je pravdou odvekou, že v prírode rastie bylinka na každú chorobu. Za svoje zdravie nesieme zodpovednosť sami, za naše zdravie nie je zodpovedný lekár.

A ak už nejaký ten problém máme, lekára samozrejme navštívime, ale sami sa musíme pričiniť o vyzdravenie. Postupne budeme uverejňovať staré ale účinné recepty na rôzne neduhy.

Bolesti hlavy z prechladnutia

Obklad zo záparu mäty piepornej. Na 0,4 litra vody jednu polievkovú lyžicu mäty piepornej priložiť na boľavé miesto.

Bolesti hlavy pri prepracovaní

Vlažný obklad z tvarohu priložiť na čelo na dve hodiny.

Kašeľ

Rozotrený strúčik cesnaku zmiešať s bravčovou masťou, priložiť na noc na chodidlá. Jednu šálku vody prevariť so siedmimi lyžicami cukru, pridať šťavu z citróna podľa chuti a ešte teplé vypiť. Zmiešať citrónovú šťavu z cukrom a užívať každých 15 minút po lyžičke.

Kašeľ dlhodobý

Mladé smrekové výhonky naložiť do 40% bieleho liehu na 3 týždne, potom precediť. Užívať po 5 kvapiek na kocku cukru do zlepšenia stavu.

Kašeľ suchý

Čaj z odvaru majoránky piť 14 dní. Na 0,3 litra vody 1 malú lyžičku majoránky. Na tri krát to vypiť po jedle a súčasne po 5 nocí prikladať obklad na priedušky z domácej bravčovej masti.

Chrípkový kašeľ

V 0,2 litra červeného vína prevaríme 1 malú lyžičku pastierskej kapsičky alebo pľúcnika lekárskeho. Táto dávka je jedenkrát denne.

Zahlienenie dýchacích ciest

Piť odvar z deväťsilu – na 0,3 litra vody jednu malú lyžičku čaju, ktorý pijeme po jedle na tri dúšky. Tento čaj rozpúšťa hlieny a čistí pľúca.

Kŕče nôh

Nohy potierať zohriatym rumom. Omývať ich studenou vodou s trochou octu. Kŕče obyčajne vznikajú pri nedostatku vápnika. Nohy môžeme natierať aj liehovým výťažkom z koreňa valeriány.

Kŕčové žily

5 dní po sebe prikladať na postihnuté miesta obklady na 1 hodinu z kyslej kapusty. Obklady z teplej srvátky na 4 hodiny denne do zlepšenia stavu. Rozdrviť čerstvý, zelený list lopúcha a prikladať ako obklad.

Jačmeň na oku

Kôrka zo žemle sa v mlieku rozvarí na kašu, pridať trošku medu a priložiť tento obklad na postihnuté miesto. Opakovať každý deň do zlepšenia stavu. Pri prvých príznakoch jačmeňa potierať postihnuté miesto vlastnými slinami. Do tvarohu pridáme zohriate mlieko a ako teplý obklad prikladať na dve hodiny. Potom tvaroh vymeniť a procedúru opakovať.

Horúčka so zimnicou

Snažiť sa zjesť kyslý pomaranč.

Vysoká horúčka

Vlažný obklad na hrudník s fialky voňavej. Na 0,4 litra vody 4 polievkové lyžice fialky. Dostaví sa liečivý spánok.

Deťom po liečbe antibiotikami

Na vyčistenie organizmu potrebujeme 0,7 litra vody, 1 lyžicu dubovej kôry variť 15 minút. V tomto odvare robíme kúpeľ nôh cca 10 minút, jeden krát denne po dobu troch dní.

Prechodená chrípka

Jej následky odstráni – niekoľko dní po sebe celé telo po častiach vydrhnúť octovou vodou do červena. V polovici šálky teplej vody rozpustiť 1 polievkovú lyžicu morskej alebo himalájskej soli, naliať z toho na dlaň a vdychovať aspoň 6 krát denne.

Nádcha v začiatkoch

Alpou pokropiť vreckovku a dýchať cez ňu. Strúčik cesnaku zabaliť do gázy a vložiť do nosa na 30 minút. Naparovať sa nad zemiakmi uvarenými v šupke. Natierať nos nechtíkovou masťou.

Zastavená nádcha

Potierať čelo masťou z majoránky – jedna lyžica jemne mletej majoránky zmiešaná s 1 lyžicou bravčovej masti. Do gázy vložiť roztlačený uvarený teplý zemiak a priložiť na čelo a lícne dutiny. Preložiť teplou plienkou a po vychladnutí zemiak znovu vymeniť za teplý. Obklad prikladáme na 45 minút až hodinu a viackrát denne opakujeme. Koreň nosa potierať olejom z kvetu ľubovníka bodkovaného.

Zastavená nádcha so zápalom dutín

Tvár natierame nahriatou soľou a dutiny alkoholom, v ktorom sa lúhovalo pár koliesok chrenu. Po procedúre tvár ošetriť výživným krémom.

Zápal prínosných dutín

V pol litri čistého liehu lúhovať kúsok nastrúhaného chrenu. Potierať postihnuté miesta.

Zápal lymfatických uzlín

Prikladať striedavé obklady – teplé a studené. Osvedčené sú aj obklady z ľanovej kaše. Prikladať obklady z kostihoja alebo potierať kostihojovou masťou, obklad na noc.

Chronický zápal priedušiek

Do pol litra vody namočiť štyri strúčiky cesnaku na 24 hodín. Piť po hltoch tri dni.

Bolesť zubov z prechladnutia

Natierať zvonka borievkovým olejom. Príprava: 10 drvených bobulí jalovca nechať lúhovať v kvalitnom jedlom oleji v objeme 0,1 litra.

Bolesti zubov a ucha

Rozomletá rasca sa pokvapká vínom. Na postihnuté miesta prikladáme ako teplý obklad v gáze.

Angína

Teplý obklad na hrdlo zo semena ľanu uvareného v sladkom mlieku na kašu. 3 polievkové lyžice kvetu bazy čiernej navlhčiť mliekom, chvíľku podusiť, vysypať na gázu a priložiť teplé na 3 hodiny, dva až tri dni po sebe. Navrch dať teplú čatku. Plátky slaniny namočiť do horúcej vody a priložiť ako obklad, opakovať po 3 noci. Pečené zemiaky rozotrieť s maslom a priložiť ako obklad. Zemiaky by nemali byť chemicky ošetrované – postrekované. 0,2 kg cibule dusiť, podliať 2 lyžicami vody, pridať 4 čajové lyžičky anízu, ešte 10 minút podusiť, dať do gázy. Teplý obklad priložiť na 2 hodiny jeden krát denne do zlepšenia stavu.

Škrabanie v hrdle

Kloktať odvarom z paliny pravej 0,5 litra vody, 1 polievková lyžica čaju. Kloktať dva krát denne.

Zápal hrdla

Kloktať záparom šalvie a tymianu. Na 0,5 litra vody 1 polievkovú lyžicu šalvie a 1 polievkovú lyžicu tymianu. Slané teplé obklady – na 1 liter vody 0,1 kg soli.

Pridaj komentár