Dôležité rady v stravovaní

Na čo všetko by sme pri príprave stravy mali dbať?

 Čistá a bezpečná strava

Väčšina potravín dostupných v supermarketoch je úplne iná než tá, ktorú jedli naši predkovia. Mnohé druhy sú úplne bez chuti, je takmer vylúčené kúpiť paradajky, uhorky, jahody, maliny melóny, kukuricu, mrkvu broskyne, jablká či iné ovocie, ktoré by boli aspoň trochu voňavé ako v minulosti. Je tomu tak preto, lebo väčšina plodín bola vypestovaná v pôde, ktorá nemá dostatok živín. Okrem toho ovocie a zelenina stráca sviežosť, a i to málo z výživnej hodnoty sa zničí počas prepravy, skladovania a predaja. Drvivá väčšina týchto plodín je striekaná či chemicky ošetrovaná tak, že môžu poškodzovať naše zdravie.

Našťastie existuje mnoho miest, ako obchody zdravej výživy, farmárske trhy a pod., kde môžu múdri spotrebitelia stále nakúpiť čerstvé plodiny, mäso a mliečne výrobky bez chemikálií a toxínov. Hoci sú biopotraviny cenovo vyššie než potraviny komerčné, dopyt po nich stúpa – spotrebitelia sa začínajú zaujímať o potraviny chutné i zdravé. Ľudia už majú dosť stravy bez chuti a nechcú sa zahrávať so svojím zdravím.

Rady pri kúpe v supermarketoch

Kontrolujte údaje uvedené na obale výrobku, buďte opatrní pri produktoch z Poľska, majú výrazne mäkšie pravidlá používania pesticídov a kratšie ochranné lehoty. Poliaci môžu používať u nás zakázaný streptomycín. Veľké problémy s pesticídmi sú pri ovocí z Talianska, Francúzska, Španielska a Argentíny. Ak kupujete voskované produkty (jablká, uhorky, baklažány) olúpte ich, lebo pesticídy sú často týmto voskom prilepené. Ovocie dobre umyte a odporúča sa ho na chvíľu ponoriť do slanej vody.

Starostlivo vyberajte mliečne výrobky

Pri kúpe týchto výrobkov sledujte informáciu na obale o pasterizácii či homogenizácii.. Pasterizácia je tepelná úprava určená na zabíjanie baktérií, no spolu s baktériami ničí i enzýmy bežne vyskytujúce sa v mlieku a príroda s týmto spôsobom úpravy nepočítala. Homogenizácia je mechanický proces, pri ktorom je plnotučné mlieko šľahané tak prudko, že sa prirodzene zdravé zhluky maslového tuku zmenia na mikroskopické guličky, ktoré sú potom trvale rozptýlené vo vodnatej časti mlieka. V krajinách s vysokou spotrebou homogenizovaného mlieka je i vysoká úmrtnosť na infarkt, kým v tých, kde sa nehomogenizuje je počet infarktov omnoho nižší, dokonca i vtedy ak strava ľudí obsahuje viac cholesterolu. V niektorých krajinách majú zákaz predávať odtučnené jogurty, lebo údajne poškodzujú pečeň a okrem iného sú i príčinou zhoršenia zraku a epidémie šedého zákalu.

Mäso a hydina

Najvhodnejšie pre človeka je to z voľného chovu. Súčasný dobytok nespása trávu, je chovaný priemyselne, dostáva jadrové krmivo, ktoré je vylepšované antibiotikami, rastovými hormónmi a trankvilizérmi. To isté sa deje pri chove hydiny a prasiat. Podávanie antibiotík zvieratám chovaným na mäso je veľmi nebezpeční. Nie sú totiž určené na liečenie chorôb ale slúžia ako lacný spôsob výkrmu dobytka a hydiny. Tým zároveň vznikajú nové kmene baktérií, ktoré sú na antibiotiká rezistentné.

Príprava stravy – dobré rady

 Jedlo neprevárajte – spôsobuje to stratu dôležitých enzýmov a živín. Zelenina by sa mala variť len toľko aby ľahko zmäkla ale uchovala si svoju farbu. Najlepšie je variť ju v pare alebo v čistej vode. Jedlo soľte po uvarení, soľ podporuje výluh živín do vody.

  1. Mäso kvôli cudzopasníkom a škodlivým baktériám riadne tepelne opracujte. Jesť zčernalé či zuhoľnatené mäso je nevhodné. Aby si mäso uchovalo šťavy, chuť i živiny je najlepšie pripravovať ho dlhšiu dobu pri nižšej teplote. Vhodnejšie než varenie je grilovanie a pečenie.
  2. Vajíčka je najlepšie uvariť na mäkko či stratené vajcia, prípadne dať ich do studenej vody a keď začnú vrieť, nechať ich tam pár sekúnd, potom odstaviť a za pár minút dôjdu. Kupujte len vajcia od sliepok z voľného chovu.
  3. Aby ste uchovali čo najviac živín v celozrnných obilninách a strukovinách, varte ich pomaly pri nízkej teplote. Kupujte celozrnné, neobrusované obilie v predajniach zdravej výživy a nie priemyselne spracované.
  4. Aby ste celozrnné obilniny a strukoviny čo najlepšie strávili, namočte ich na noc do čistej vody a varte ich potom v nej.
  5. Zakážte si prípravu jedla v mikrovlnnej rúre. Mikrovlny ničia molekulárnu štruktúru potraviny na neprirodzenú.
  6. Jedzte celistvú a čerstvú stravu, drvené produkty majú omnoho menej energie.
  7. Ionty a molekuly v surovom i tepelne upravenom jedle reagujú s kovovými i umelohmotnými iontami kuchynského riadu. Vyberajte si inertne riady (smalt, sklo, kamenina). Nerezová a chirurgická oceľ je síce najmenej reaktívny kov a oveľa lepší než hliník či populárny teflón, vyberte potravinu z takéhoto riadu hneď po uvarení. Nepoužívajte porcelánové riady s poškodenou glazúrou.

 

Pridaj komentár