Dna a diéta

Je chronické ochorenie, vyznačujúce sa zvýšeným množstvom kyseliny močovej v tkanivách tela. Prejavuje sa zvýšenou hladinou kyseliny močovej v sére, charakteristickými kĺbovými príznakmi, často aj rozmanitými prejavmi v tele, najmä postihnutím obličiek

Jedná sa o metabolické ochorenie, ktoré sa dotýka purínov. K ochoreniu môžu viesť aj dedičné vlohy. V ľudskej DNA je už niekoľko desiatok miliónov rokov poškodený gén zodpovedný za syntézu enzýmu urikáza, ktorý u väčšiny ostatných živočíchov odbúrava kyselinu močovú. Tá je v krvi zle rozpustná, na rozdiel od metabolitov po štiepení urikázou. Chorý človek odbúrava puríny príliš rýchlo a výsledkom je práve zvýšená hladina kyseliny močovej. Postihnutý organizmus produkuje nadmerne enzým xantín oxidázu (XAO), čo vedie k hromadeniu kyseliny močovej v krvi a tkanivách, neskôr ku kryštalizácii – za pôsobenia gravitácie – zvyčajne v chladných spodných častiach ľudského tela. Vytvorené ihličkové urátové kryštáliky prenikajú ako skutočné ihly do málo prekrvených tkanív, najmä do kĺbov, kde spôsobujú autoimunitné reakcie – zápal. Okrem diéty sa toto nevyliečiteľné ochorenie lieči podporne za pomoci blokátora xantín oxidázy alopurinolut. Enzým urikáza je možné syntetizovať a používa sa pri náročných operáciách alebo pri chemoterapii, kedy je vysoká hladina kyseliny močovej riziková.

Často sa kyselina močová usadzuje prednostne v kĺbe palca na nohe, ale náchylné k jej ukladaniu môžu byť aj iné ďalšie kĺby, napríklad členky, kolená, zápästia i kĺby prstov. Obvyklým prvým príznakom je prudká bolesť. Hovoríme o záchvate dny, kedy sa v kĺbovej tekutine vyzráža močan sodný v podobe už popísaných mikrokryštálov a tým potom dochádza k zápalu postihnutého kĺbu a jeho sčervenanie, opuch a vzniku extrémnej citlivosti na dotyk.

Kyselina močová je vedľajší produkt rozkladu niektorých potravín, takže dna úzko súvisí s výživou, ako je prejedanie. Ale na vzniku sa môžu podieľať aj ďalšie faktory: niektoré lieky, stres, operácie alebo poranenie kĺbu, infekcia, časté röentgenovania určitého kĺbu pri inej chorobe. Diagnóza je potvrdená laboratórne a zachytením rtg zmien na kĺbe. Klasická liečba spočíva pri akútnom záchvate v pokoji na lôžku, diéte a podávanie liekov.

Z prírodných prostriedkov sú vhodné zmesi vitamínov, stopových prvkov, aminokyselín a enzýmov s obsahom prírodnej kyseliny fulvickej, ktorá zvyšuje vstrebateľnosť a využiteľnosť týchto prvkov. Vynikajúca je i kombinácia antioxidantov, ktoré sa týkajú detoxikácie a vychytávania voľných radikálov. Rovnako výborná je aj Vilcacora, o ktorej ste sa už v časopise mohli dočítať. Uplatnenie nachádza všade tam, kde prebieha zápal, kde potrebujeme podporiť imunitný systém. Pre lepšiu pohyblivosť kĺbov, regeneráciu pohybového aparátu a zabezpečenie optimálneho stavu spojivových tkanív a kĺbov je vhodný komplex krému a tabliet v prírodnom produkte.

Vhodná diéta

Pri dlhodobých problémoch kladieme veľký dôraz na dodržiavanie diéty s obmedzením prívodu nukleoproteínov. Najviac sa vyhýbame potravinám s vysokým obsahom nukleoproteínov – vnútornosti, sardinky, sardely, mäsové extrakty, mäsové polievky a omáčky. Obmedzujeme potraviny so zvýšeným obsahom nukleoproteínov – červená mäsá, strukoviny, morské ryby, úhor, homár, sladkovodné ryby, mäso. Vždy zakazujeme alkohol, vrátane piva, červeného vína a tiež soľ. Uvedené jedlá môžu zvýšiť hladinu kyseliny močovej a tak prispieť k akútnemu záchvatu dny. A tiež musíme pripomenúť niektoré lieky ako diuretiká, ktoré sú často používané na kontrolu vysokého tlaku krvi alebo k znižovaniu opuchov – tiež môžu spôsobiť akútny záchvat dny. A ďalej stres, infekcie trauma a iné.

Naopak odporúčame pitie veľkého množstva vody. Alkalické minerálky majú prednosť, pretože napomáhajú alkalizácii moču, a tým k udržaniu inak zle rozpustnej kyseliny močovej v roztoku, takže sa predíde tvorbe močových konkrementov. Nezabúdame na pravidelnú pohybovú aktivitu.

Hnedá ryža, kukurica, varené kapusta alebo kel, zeler, mrkva, pečené sladké zemiaky, cibuľa, datle, čerstvá dužina z kokosu, avokáda, med, hrozienka, kyslomliečne výrobky, (jogurt, tvarohový farmársky syr, kyslá smotana), čerstvé gaštany / mandle (nie varené), banány, hrušky, jahody, čerešne, pomaranče, kivi, grepy, sójová omáčka (pridaná k ochuteniu ryže), čerstvé nesladené ovocné džúsy (chladené alebo mrazené – nie z brusníc) a pečené zemiaky (nie biele zemiaky ).

Na pečené zemiaky je vhodné používať kyslú smotanu. Zaraďujte niektoré z týchto jedál do svojho každodenného jedálnička. Keď máte záchvat dny, potom by ste mali plne využívať vyššie uvedené jedlá. Napríklad – hnedá ryža, čerstvé mandle a kukurica poskytuje všetky bielkoviny a aminokyseliny, ktoré sú tiež v mäse, ale bez purínov. Alkoholické nápoje sú nevhodné, najmä destiláty.

Pokrmy a potraviny nevhodné, s vysokým obsahom purínov (prípadne oxalátov) – vnútornosti: týmus, pečeň, obličky, mozoček, pľúca, slezina, kostná dreň, krv, pečeňové paštéty, jaternice, jaternicové polievky, mäsové koncentráty, zverina a výrobky z nej, koreniace zmesi a koncentráty: Maggi, sójová omáčka, mäsové kocky, mäso a mäsové výrobky: nakladaná mäsa, údeniny, mäso mladých zvierat (teľacie, jahňacie, kuracie), ryby a rybie výrobky: sardelová pasta, očká, olejovky, šproty, rybie konzervy , nakladané ryby ostatné: obilniny a celozrnné výrobky, strukoviny droždie, čokoláda, kakaový prášok, špenát, rebarbora, červená repa, figy. V bežnej strave je potrebné vyberať tie potraviny, ktorých obsah purínov je nízky.

Hodnoty obsahu purínov sú uvedené nižšie. Vo výsledku ide teda o mierne redukčné stravovanie rozdelené do viacerých denných dávok (cca 4x).

Obsah purínov v potravinách (mg/100g):

 Mäso, údeniny: Hovädzie 40, Teľacie 48, Bravčové 48, Baranie 46, Kuracie 40,  Králičie 38, Zverina 35-39, Šunka 24, Anglická slanina 25

Vnútornosti: Pečeň 95, Ľadvinky 80, Jazyk 55, Teľací brzlík 400,

Ryby: Kapor 54, Losos 22, Pstruh 56, Sardinky 120, Sleď 69, Šťuka 48,

Mlieko, vajcia: Mlieko 1, Vajcia 2, Bielok 1, Žĺtok 5

Tuky, orechy, kakao: Kakaový prášok 1900, Mandle 9, Lieskové orechy 10, Vlašské orechy 8

Múka, pekárenské výrobky: Ražná a pšeničná múka 0, Celozrnný chlieb 14, Biele pečivo 8, Ovsené vločky 30

Zemiaky, strukoviny, zelenina: Zemiaky 6, Šošovica 70, Hrach 45, Fazuľa 44, Zeler 10, Cibuľa 1, Fazuľové struky 5, Zelený hrášok 80, Špargľa 14, Kel 6, Kaleráb 5, Karfiol 10, Mrkva 2, Uhorky 3, Pór 3, Paradajky 4, Rebarbora 4, Reďkovky 6, Repa červená 5, Šalát hlávkový 5, Špenát 23, Kapusta biela 5, Kapusta červená 8, Huby 5

Ovocie: Čučoriedky 2, Hrušky 1, Jablká 1, Jahody 5, Marhule 0, Slivky 1, Hrozno 1, Pomaranče 1

Istý americký lekár so svojimi kolegami zistil, že konzumácia alkoholu zvyšuje riziko dny. Najväčšie riziko bolo zistené pri konzumácia piva, najnižšie u miernej konzumácie vína. Predtým sa súdilo, že dnu môže spôsobovať iba nadmerná konzumácia tučného jedla. V marcovom čísle istého anglického medicínskeho časopisu zverejnila skupina výskumníkov informáciu o tom, že aj morské ryby a plody môžu zvyšovať riziko dny. Naopak mliečne výrobky údajne toto riziko znižujú.

Z celkom 47 150 mužov, ktorí boli zahrnutí do štúdie, bola u 730 mužov v roku 1998 diagnostikovaná dna. Vedci zistili, že pacienti konzumujúci alkohol mali vyššie riziko dny, ktoré rástlo so zvyšujúcou sa konzumáciou alkoholu. V porovnaní s mužmi nekonzumujúcimi alkohol bolo riziko dny u mužov konzumujúcich viac než 50 g alkoholu denne až 2,5 krát vyššia. U mužov konzumujúcich 10-15 g denne bolo riziko dny 30%.

 

Pridaj komentár