Copaifera (copaiba)

Strom Copaifera rastie v amazonskom dažďovom pralese a jeho živica je doslova drahocenným prírodným liekom na množstvo chorôb. Je jedným z najúčinnejších protizápalových prostriedkov na zemi 

Liečivé účinky

Olej Copaifery je Copaiba, získava sa zo stromov. Obyčajný olej má nižšiu liečivú silu v porovnaní s esenciálnym olejom Copaiba. Živica stromu obsahuje seskviterpény, diterpény a terpenické kyseliny. Hlavnou zložkou je látka podobná kanabinoidu v konope, ktorá chráni nervové bunky a má jedinečné účinky na kardiovaskulárny a imunitný systém. Má protiplesňové a bolesť utišujúce vlastnosti. Olej copaiby má jemne žltkastú farbu a trpkú chuť.

Antimikrobiálne vlastnosti oleja našli svoje využitie proti baktériám, kvasinkám a dermatofytom. Pozitívne pôsobia proti staphylococcu, enterococcu, helikobacteru, proti žalúdočným vredom, chronickým katarom, prechladnutiu, problémom s dýchaním (odstránenie hlieny z pľúc), bronchitíde, bolesti uší, bolesti kĺbov, ischiasu, poradí si i so zápalom okostnice, pomôže pri poúrazových stavoch, zlomeninách aj pri rôznych problémoch s pokožkou (akné, exzémy, dermatitídy, lupienka, psoriáza, herpes atď.)

Vyskúšajte

Bolesti zubov: v prípade hnisavého ložiska zubu si dôkladne vyčistite zuby, namiesto ústnej vody vypláchnite ústnu dutinu koloidným striebrom a večer ďasno potrite esenciálnym olejom copaiba. Za pár dní máte zachránený zub. (neplatí to pre zubný kaz)

Pokožka: pár kvapiek oleja vmiešajte do svojho kvalitného krému. Váš obohatený krém potom zníži výskyt škvŕn, pôsobí preventívne vzniku vrások, spevní pleť, vyhladí jazvy i stopy po nich i drobné poranenia kože, eliminuje znamienka, vyrážky, komedóny, pupienky, akné, vredy a pľuzgiere. Komplikovanejšie defekty pokožky riešte potieraním oleja na problematické miesta. Optimálne je vyrobiť si doma vlastný krém s copaiba olejom. Olej účinne lieči všetky druhy kožných ťažkostí (infekčné ochorenie kože vyvolané dermatofytmi tinea), psoriáza, herpes, ekzém, strie, popáleniny, lupienka, infikované rany a hemoroidy, vredy spôsobené syfilisom a kvapavkou ale i rakovinu kože. Na zmiernenie hemoroidov a problémov genitálnej oblasti (bakteriálne či plesňové infekcie) aplikujte sedací kúpeľ, nie celotelový. Pridajte 8 – 10 kvapiek oleja do sedacieho kúpeľa. Antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú pri liečení infekcií. Ak riešite plesňové ochorenie tento olej je veľmi účinným prostriedkom vďaka zloženiu a štruktúre terpénov. Pri plesni na nohách, nechtoch aplikujte priamo na chorý necht. Zrýchli sa liečivý proces a plesňová infekcia sa nezvykne vracať.

Bolesť chrbta a kĺbov: ale i svalové kŕče a fibromyalgia, (jeden z prejavov mimokĺbového reumatizmu charakterizovaný plošnou bolesťou so stuhnutosťou) a ischias – urobte hlbokú masáž s copaiba olejom zmiešaným v inom, jemnom prírodnom oleji. Na miesto bolesti aplikujte olej buď neriedený či zmiešaný s ďalšími vhodnými olejmi. znížite bolestivosť a uvoľníte si svaly.

Migrény a bolesti hlavy: užívajte pravidelne, alebo pri prvých nenápadných príznakoch – vnútorne aj potieraním spánkov, šije, zápästia.

Srdce, tlak, cievy: Ak chcete predísť problémom s tlakom, infarktu či mozgovej mŕtvici, pridajte copaibu do večerného masážneho oleja. Protizápalové účinky copaiby znižujú napätie v cievach, stres a vysoký krvný tlak, čo je dobrá voľba pre prevenciu aterosklerózy.

Ďalšie využitie: problém s upchávaním ciev, dýchacie ťažkosti, nachladnutie – olej copaiba častejšie počas dňa inhalujte. Pri vnútornom užívaní je optimálne zohnať si želatínové kapsule, do nich nakvapkať 2-3 kvapky oleja, uzatvoriť kapsulu, prehltnúť a zapiť vodou. Vnútorným užívaním oleja si detoxikujete telo, stimulujete močenie. Pri problémoch s močením je dobré masírovať si spodnú časť brucha, to pomôže tonizovať svaly mechúra a močových ciest a zmierňuje sa inkontinencia. Copaiba harmonizuje hormonálny, tráviaci i imunitný systém. Spoločne s divokým pomarančom a inými citrusovými olejčekmi pomáha znižovať nadváhu.

Zaujímavosť

Donedávna sa používal olej Copaiba iba ako prírodná politúra na drevo, ale aj pri  reštaurovaní umeleckých a na obnovovanie farieb starých obrazov

Pridaj komentár