Chudnutie a bumerangový efekt

Určite každý z nás pozná jednoduchú a zábavnú hračku – bumerang. Bez ohľadu na to ako prudko či ďaleko ho hodíte, vždy sa vráti nazad na miesto, z ktorého vzlietol. Tento bumerangový efekt nespôsobuje žiadna mágia, ale prírodné zákony

Ak človek trpí nadváhou, určite má isté skúsenosti s podobným druhom bumerangového efektu. Ostať trvalo štíhlym je totiž omnoho ťažšie, než schudnúť. Mnohí obézni vynakladajú veľké množstvo času, energie a peňazí na zhodenie nadbytočných kilogramov. Bez ohľadu na to ako usilovne to skúšajú alebo aký počiatočný úspech dosiahnu, vo viac než 95% prípadov sa nadváha vracia späť. Je to veľmi frustrujúci a záhadný úkaz.

Pomocou základných zákonov fyziológie a biochémie môžeme pochopiť, prečo si trvalo udržať hmotnosť dokáže len hŕstka ľudí. Tí, ktorí chcú skutočne schudnúť, zvyčajne dokážu nájsť spôsob, ako zhodiť niekoľko kíl. Musia síce experimentovať s mnohými prístupmi, ale ak vydržia dostatočne dlho, zvyčajne prídu na niečo, čo zaberie. Existuje celý rad nárazových diétnych techník, ktoré vedia telo účinne oklamať a donútia ho k strate váhy neprirodzeným spôsobom.

Problém je ale v tom, že nie je možné klamať telo dlhodobo. V drvivej väčšine prípadov ľudia všetky zhodené kilogramy nielen naberú nazad, ale pribudnú im i nejaké kilá navyše. Iným variantom je „jo-jo“ efekt, kedy hmotnosť neustále kolíše nahor a nadol. Ľudia nedokážu trvalo schudnúť, pretože predpokladajú, že je možné telo prinútiť k úbytku hmotnosti svojvoľným, neprirodzeným spôsobom použitím povrchných postupov, ako sú napríklad diétne kokteily, močopudné prostriedky, preháňadlá, prostriedky na potlačenie hladu, tabletky na urýchlenie metabolizmu, nízko kalorické alebo iné redukčné diéty alebo nadmerné cvičenie. Nadváhu mylne považujú za izolovaný problém – nevidia, že v skutočnosti je príznakom zlého zdravia a zásadných porúch metabolizmu bielkovín, tukov a uhľovodanov.

Ak sa na obezitu pozeráme ako na izolovaný problém a nie ako na vážnejšiu, hlbšiu a komplexnejšiu nerovnováhu, potom môžete predpokladať, že nejaká rýchla a prirodzená diéta bude mať skutočný, dlhodobý úspech. Chcieť liečiť obezitu takýmto znížením nadváhy je to isté, ako chcieť vyliečiť chronickú alergiu pomocou antihistaminík. Nárazové schudnutie sprevádzané rýchlym úbytkom váhy je rovnaké, ako všetky nárazové liečby – ide len o dočasné opatrenie, ktoré len zametie vonkajšie príznaky pod koberec, kým na skutočný problém sa zabúda.

Trvalý úbytok váhy je možné dosiahnuť len v rámci celkového uzdravenia. Každý človek s nadváhou má zároveň dispozície k ďalším zdravotným problémom a k niektorým vážnym problémom, ktoré zatiaľ nemusia byť zjavné. Preto je nevyhnutné riešiť všetky zdravotné problémy komplexne a na úrovni ich vzniku. Len v tomto prípade má obézny človek šancu nielen trvalo schudnúť ale aj vyzdravieť a v neposlednom rade predchádzať mnohým ďalším a závažným zdravotným problémom. Nedávno som sa dozvedela, že strašiak staršieho veku Alzheimer, je v lekárskych kruhoch ticho považovaný za diabetes 3.-ho typu, výskumy choroby stále prebiehajú.

Dobrou správou je, že napriek tomu liečenie je možné začať už dnes a to pomocou správnej stravy. Vaša hmotnosť sa v tomto prípade upraví prirodzene, trvale, bez námahy ako vedľajší účinok tohto procesu. Na to vám stačí prvý krok – objednať si individuálny Stravovací program pre seba.

Pridaj komentár