Príčiny a priebeh chorôb štítnej žľazy môžu byť rozmanité, ale ich spoločným znakom je zväčšenie tohto orgánu a vznik strumy
Rast strumy má 5 fáz, pričom prvé dve fázy zväčšenia nie sú voľným okom viditeľné a prakticky sa za strumu ani nepovažujú. Tretia a štvrtá fáza sú zreteľné, rozoznateľné a môžu spôsobovať problémy pri hovorení alebo prehĺtaní. Piatou fázou je značné zväčšenie štítnej žľazy, ktoré je viditeľné i z väčšej vzdialenosti a pacient má výrazné problémy pri reči a prehĺtaní.
Príčinou strumy môže byť zníženie tvorby thyreotropných hormónov, ale môže ju vyvolať i opačný jav – nadmerné zvýšenie tvorby hormónov. Existuje aj zvláštna skupina strúm a charakterizujú ju poruchy imunitného systému – tzv. Hashimotova struma, no ochorení štítnej žľazy je omnoho viac.
V súčasnosti sa liečenie strumy väčšinou obmedzuje na totálne odstránenie štítnej žľazy. Ak k tomu dôjde, telo sa zbaví zdrojov hormónov, ktoré nevyhnutne potrebuje pre normálne fungovanie. Človek potom musí celý život brať lieky s obsahom hormónov. Ochorením štítnej žľazy dnes trpí takmer každý tretí človek na celom svete. Nedostatok hormónov spôsobuje únavu, slabosť, suchú a lúpajúcu sa pokožku, zvýšenú citlivosť na chlad, znížené potenie, priberanie na váhe, zápchu, svalové kŕče a problémy so sluchom. Tieto príznaky si ľudia nemusia všimnúť alebo ak si ich aj všimnú, nespoja si ich s ochorením štítnej žľazy. V každom prípade by bolo vhodné energeticky sa zamerať na piatu čakru.
Činnosť všetkých zložiek endokrinného systému bezprostredne súvisí s normálnou funkciou hypofýzy. Ak človek v detstve utrpel úraz hlavy, poranenie chrbtice alebo prežil veľký stres, potom sa u neho v budúcnosti môžu objaviť hormonálne poruchy, ktoré narušia funkciu štítnej žľazy, slinivky brušnej a ďalších orgánov.
Štítna žľaza je priamo spojená s pohlavnou oblasťou, na čo by sa pri liečení gynekologických ochorení rozhodne nemalo zabúdať. Nie raz sa stalo, že pacientke bola odstránená maternica namiesto toho, aby lekár sústredil pozornosť na jej štítnu žľazu. Zdravotné problémy tejto pacientky nezmizli a okrem toho začala rýchlo starnúť. Dnes sa už takmer zabudlo na ľudové liečenie štítnej žľazy, hoci ide o zaujímavé, účinné a pomerne jednoduché metódy. Sú zamerané najmä na aktivovanie organizmu tak, aby sám obnovil životne dôležité funkcie. Spôsoby domáceho liečenia sú rozmanité a k najúčinnejším patria obklady:
Mrkvový obklad
Obklad z mrkvy má jedinečnú schopnosť – priťahuje jód a odovzdáva ho bunkám štítnej žľazy, ktoré na to aktívne reagujú. Okrem toho mrkva zlepšuje krvný obeh. Nastrúhajte 50 – 70g čerstvej mrkvy (obsahuje veľké množstvo karoténu) a dajte ju hneď na plátno alebo gázu. Celková dĺžka gázy by mala byť taká, aby sa dala omotať okolo celého krku a na koncoch zaviazať. Nastrúhanú mrkvu nedávame na celý krk, ale len priamo na štítnu žľazu, nechajte pôsobiť minimálne 30 minút, maximálne však 1,5 hodiny. Keď obklad dáte dolu, krk neumývajte, omotajte ho teplou látkou aj so zvyškami mrkvy a nechajte pôsobiť celkom 2 hodiny, pričom čas počítame od priloženia mrkvy. Ide tu o zvláštny rituál magického prenosu informácií, preto sa ho vo vlastnom záujme snažte dodržať.
Tvarohový obklad
Postup je úplne rovnaký ako pri mrkvovom obklade. Najlepšie je však použiť tvaroh z domáceho, neodstredeného mlieka. Tvaroh obsahuje veľké množstvo vápnika, ktorý je dôležitý pre činnosť štítnej žľazy. Pri oboch obkladoch je dôležité robiť nasledovné cvičenie:
Cvičenie
Má vynikajúci vplyv na stav štítnej žľazy a môžete ho poznať pod názvom Cvičenie Buddhu. Pohodlne sa posaďte, chrbtica musí byť rovná. Najprv sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite, hlavu držte vzpriamenú. Potom s hlbokým nádychom cez nos zakloňte hlavu, pokiaľ možno čo najviac nahor a dozadu, krátko zadržte dych. Potom s hlbokým výdychom skloňte hlavu dolu, pritisnite bradu k hrudi (tak tlačíte na štítnu žľazu) a v duchu povedzte: „Buď vôľa tvoja.“ Znovu zakloňte hlavu, v duchu nasávajte alebo vdychujte očami modrú farbu a proste o pomoc pri uzdravení. Znovu vydýchnite a tlačte silno bradu k hrudi až z nej vytlačíte hnev. Pri nádychu sa do nej vysiela energia a krv. Cvičenie je veľmi prospešné, naraz posilňuje niekoľko orgánov. Keď sa cez oči nasáva modrá farba, napĺňa sa ňou centrum očí a akupresúrne body okolo nich i nad štítnou žľazou a posilňuje sa hormonálny systém. Ak necháte riešenie všetkých vašich problémov na Božiu vôľu, zacítite zvláštne mentálne uvoľnenie.
Ďalšie cvičenie je najlepšie praktizovať v prírode. Ak nemáte túto možnosť, cvičte v dobre vyvetranej miestnosti. Na svitaní buď zostaňte stáť, alebo sa posaďte do pozície lotosového kvetu a obráťte tvár k východu slnka. Ak cvik cvičíte v inej časti dňa, vždy otočte tvár k slnku. Chrbtica musí byť absolútne rovná a mali by ste vnímať všetkých 7 čakier – sedem vzájomne prepojených nádob. Odporúča sa urobiť si krátku meditáciu, alebo pustiť si vhodnú hudbu. Predstavte si všetkých 7 čakier, potom vzdychujte cez prvú čakru malinovú farbu a vydýchnite ju do prvej vrstvy aury, túto vrstvu mentálne uhlaďte. Keď bude čistá, uhladená a bez porušenia, prejdite k druhej čakre, vdýchnite oranžovú farbu a vydýchnite ju do druhej vrstvy aury a uhlaďte. Takto si očistite všetkých 7 čakier a 7 vrstiev aury, pracujte s farbami čakier.
Cvičenie zo systému kaukazskej jogy – zlepšuje činnosť štítnej žľazy a prištítnych teliesok, posilňuje a čistí krv, zlepšuje metabolizmus, pomáha rozpustiť soli i ďalšie odpady a vyplaviť všetky ich škodliviny z organizmu.
Pevne pritlačte palec pod bradu a ostatné prsty ohnite. Zľahka zatlačte palcom na svaly pod bradou a začnite jazykom pohybovať dopredu a dozadu, tento pohyb opakujte 2,5 – 5 minút. V mieste, kde máte palec zacítite pulzovanie svalov. Pohybu je treba pomáhať, v súlade s pohybom pritlačiť ľahko palec tak, aby došlo k stiahnutiu svalov – to je prvá časť cvičenia.
Potom skloňte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrude a čo najviac roztiahnite ústa, čím si napnete svaly brady a krku. Na krku musia vystúpiť všetky svaly a šľachy. Potom zdvihnite hlavu a bradu, svaly však udržujte napäté a dôkladne ich pretiahnite. Cvičenie je potrebné robiť 2x týždenne po dobu 5 – 10 minút.
Kvôli napínaniu svalov, ktoré nikdy predtým neboli vystavené podobnej záťaži, môžete na začiatku cítiť bolesť v krku, na šiji i v oblasti štítnej žľazy. Keď si svaly na záťaž zvyknú, bolesti ustanú. Každú časť cvičenia robte najprv 2,5 minúty, postupne ho predlžujte na 5 minút. Cvičenie účinne čistí a skvele aktivuje štítnu žľazu, ktorá produkuje hormóny a posiela ich do krvi a tak omladzuje tkanivá i telo.
Mechanizmus ochorenia štítnej žľazy
Bunky plné škodlivých látok sú oslabnuté a pretože nevedia kam majú tieto jedy uložiť, začnú sa zväčšovať. Zvyšuje sa tak ich množstvo a nakoľko sa štítna žľaza snaží kompenzovať zlou kvalitou svoju činnosťou veľkým množstvom pracovníkov, začne sa výrazne zväčšovať a spôsobovať problémy pri prehĺtaní a hovorení.
Za predpokladu, že sa budete sami aktívne liečiť jedným z odporúčaných obkladov, pridáte k tomu skvelé cvičenia, toto všetko môžete ešte doplniť náhrdelníkom z pravého jantáru a jeho energiou. Vaše bunky začnú pracovať správne, škodlivé látky im už nebudú prekážať v činnosti a štítna žľaza sa zmenší na veľkosť zdravého orgánu.
Liečenie jantárom má svoje pravidlá, v minulosti sa prehĺtal. Jeho účinkami sa zaoberali už starovekí učenci. Podľa starého receptu sa rozdrvili 2g kvalitného jantáru a 7 dní sa zapíjal pol litrom vody a ďalší týždeň sa jantár pálil na uhlíku a chorý vdychoval jeho výpary. Pri liečení sa využíval i pravý jantárový olej, balzam zo zmesi kyseliny jantárovej a ópia. Germáni často nosili jantár vo vrecku, aby predišli vzniku obličkových kameňov. Obľúbený bol i jantárový ruženec.
Najrozšírenejším spôsobom nosenia sú dodnes jantárové koráliky na šnúrke. Používajte prírodný jantár temnej farby, nikdy nie jantár lisovaný alebo jantárový náhrdelník, ktorý nosil chorý človek. Je veľmi pravdepodobné, že sa cez jantár nemoc prenesie. Jantár by sa mal najskôr vždy opláchnuť pod čistou, studenou vodou a potom chvíľku podržať v rukách a až tak zavesiť náhrdelník z neho na krk.
Energia jantáru preniká do buniek štítnej žľazy a na bunkovej úrovni ich napája, čim sa energetika buniek výrazne vylepšuje. Podľa zákonov mikrobiológie sa informácia o zmene odovzdáva susedným bunkám cez plazmu medzibunkového priestoru, ktorá je zvláštnym informačným kanálom. Do všetkých strán sa šíri príkaz, aby sa všetky bunky preorientovali na inú činnosť a zosilnili sa výmenné procesy. K uzdraveniu teda dochádza cestou odovzdania zdravej informácie z jednej bunky do druhej.