Bylinka letného slnovratu – Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je už od staroveku vysoko cenenou a uznávanou bylinkou pre alchymistov, čarodejnice a šamanov.

Magická tradícia ľubovníka bodkovaného

Názov Hypericum pochádza z gréckeho Υπέρικο, ktoré v skutočnosti opisuje zvyk starovekých Grékov dávať svätojánsku mladinu na svoje domáce oltáre, obraz bohov a bohýň, aby ich chránila pred ohňom, démonmi a zlom. Bylinu možno nájsť v Európe, Turecku, Brazílii, severnej Afrike, Číne, Rusku a Indii. Ľubovník bodkovaný sa v Grécku používa po stáročia a stále sa využíva najmä pre svoje liečivé vlastnosti.

Magické a liečivé vlastnosti ľubovníka bodkovaného

Táto bylinka a vylúhovaný olej z nej sa používa zvonka na liečbu zápalu kože, na ošetrovanie jaziev a rán, dokonca aj hlbokých rán (od staroveku sa táto bylina používala na rany spôsobené mečom). Vysušená bylina či vylúhovaný olej sa nanášal na rany. Ďalej sa využíva na ošetrenie popálenín, liečbu modrín, tenisového lakťa, kŕčov, výronov. Ľubovník bodkovaný možno užívať vnútorne ako bylinkový čaj, nálev na liečbu depresie a úzkosti. Kto užíva antidepresíva, by mal konzultovať s lekárom doplnkovú liečbu Ľubovníkom, ktorý môže interagovať s liekom, možno ho použiť na liečbu nespavosti, žalúdočných vredov a tráviacich problémov, pri symptómoch menopauzy.

Prečo názov ľubovník bodkovaný

Existujú dve verzie, prečo táto bylina nesie meno svätého Jána Krstiteľa. Traduje sa, že svätý Ján počas svojho asketického života jedol iba kvety a bylinky, takže prvým dôvodom je, že sa živil touto bylinkou. Druhým je, že po nadvláde kresťanstva v západnom svete a po kristianizácii pohanských sviatkov a zvykov nemohol letný slnovrat len ​​tak zmiznúť. Kresťanstvo nenápadne prijalo väčšinu hlavných pohanských sviatkov. Sušený ľubovník bodkovaný údajne chráni príbytok aj pred zlou mágiou, nekromantmi a duchmi.

Kresťania si tento mocný deň uctili ako Deň narodenia Jána Krstiteľa, ktorý sa dodnes oslavuje 24.6. Na počesť svätého stále robia vatry a mladí chlapci a dievčatá ich preskakujú so želaním požehnania. Pretože sa táto bylina tradične zbiera na letný slnovrat a páli sa v ohni, kresťanstvo si túto bylinku uctilo tým, že jej dalo meno najuznávanejšieho svätca, Jána Krstiteľa.

Alchymistické vlastnosti ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný zodpovedá ohňu a slnku. Magicky povedané, jednou z najzaujímavejších magických vlastností ľubovníka bodkovaného je jeho sila nad živlom ohňa. Ľubovník bodkovaný sa používa na ohňové kúzla a ochranu pred bleskom. Ten, kto nosí ľubovník bodkovaný, je vraj chránený pred hromami. Tiež spálením ľubovníka bodkovaného počas letného slnovratu dym údajne chráni dom pred ohňom a negatívnou mágiou ohňa, využíva sa na liečivé kúzla, na ochranu pred ohňom a zlou ohnivou mágiou, na ochranu pred nehodami, na ochranu pred psychickými útokmi, na ochranu pred magickými útokmi (dobrý pomocník, ale sám o sebe nestačí), pre šťastie, v kúzlach prianí, pre svätojánske ohne, vatry a rituály letného slnovratu

Tip: V starých grimoároch a knihách tieňov sa uvádza, že najvhodnejšia a kvalitná svätojánska bylina je tá, ktorá nesie čierne stigmy (malé čierne bodky), ktoré sa objavujú na listoch a kvetoch byliny.