Bertram – zabudnutá bylinka

Bertram je známy už od stredoveku a rozšírený v Stredomorí. Vzhľadom pripomína harmanček, má jemnú a korenistú chuť. Bol dôležitou bylinkou Hildegardy, ktorá hovorila o tomto koreni, že dodá silu aj tým, ktorých telo už takmer zlyhalo. 

Liečivé účinky

Betram obsahuje silice, horčiny, flavonoidy, triesloviny, alkaloidy a ďalšie účinné látky. Povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav z pečene a pankreasu a zabezpečuje príjem vitálnych látok cez žalúdočnú a črevnú sliznicu. Preto má dôležitú úlohu pri rôznych formách anémie, ako nedostatok železa a vitamínu B12. Koreň Bertramu tvorí dobrú krv, povzbudzuje činnosť mozgu, zlepšuje trávenie, zvyšuje tvorbu žlče, je vhodný i pri cukrovke, pôsobí ako rezorpčný prostriedok príjmu a premenu pre život dôležitých vitálnych látok, zabraňuje procesom hniloby v čreve, posilňuje imunitný systém a zachováva zdravie. Povzbudzuje činnosť čriev, tlmí nadúvanie. Dobre vypudzuje hlieny a zápaly z pľúc. Pomôže pri reume, pôsobí dezinfekčne a antisepticky

Všetky živiny majú v tele určené miesta určenia. Žiaľ, nie vždy tam dorazia, telo ich nevie vstrebať. Obmedzené možnosti absorpcie tela zabraňujú optimálnemu využitiu živín. Aj keď sú v tele prítomné správne živiny, telo ich nedokáže primerane absorbovať. Bertram je vlastne „spracovateľ“ živín.  Stimuluje tráviace šťavy pečene a pankreasu. Zaisťuje, aby životne dôležité látky boli efektívne absorbované gastrointestinálnou sliznicou. Tlmí krvácanie a je dobrým pomocníkom pri menštruačných kŕčoch.

Hildegarda odporúča „zdravý človek  má jesť Bertram, pretože znižuje v ňom zlé šťavy a zvyšuje dobrú krv a čistí intelekt. Chorého, ktorý je fyzicky takmer úplne v zdravotnom stave, vracia do života. V ľuďoch nenecháva nič nestrávené, ale pripraví dobré trávenie, ak ho budete svedomito jesť. Znižuje hlien v hlave, čistí šťavy a čistí oči. Bertram je užitočný a dobrý pre chorého a zdravého človeka. Odháňa ho od choroby a bráni mu ochorieť. Priťahuje vlhkosť a sliny v ústach, pretože odvádza zlé šťavy a obnovuje zdravie.“ Bertram nenecháva v tele nič nestrávené.

Vyskúšajte

Recept na zahlienený kašeľ: 15g Bertramu, 10g ostružinového lístia, 5g yzopu, 2,5g pamajoránu. Pridajte med do dobrého vína a prevarte s bylinkami. Užívajte po malom jedle 1-2 PL, po veľkom jedle 1-2 likérové poháriky.

Malým deťom dávajte len 1/2 ČL, školákom 1 ČL po jedle.

Pre terapiu s bertramom si dajte 2 – 3x denne prášok z koreňa na špičku noža a zajedzte kúskom chleba. Chuť je korenistá a podporuje tvorbu slín v ústach.

Zaujímavosť: istý lekár v africkej Zambii zistil, že koreň bertrámu si do pol roka poradil i s maláriou. Dobré účinky postrehol i v liečbe HIV. Po tomto zistení založil Nadáciu bertramu. Ak si Bertrám poradí s tak závažnými vírusmi (malária, HIV) je dosť pravdepodobné, že zrejme môže účinkovať i v boji s covidom. Za pokus to určite stojí.