Ako na vysoký cholesterol

Cholesterol je tuková látka, ktorá je pre život a fungovanie organizmu nevyhnutná. Človek ju má v každej bunke jeho tela. Optimálna hladina cholesterolu dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2 mmol/l. Za zvýšenú hladinu sa považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l. Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa považujú za vysoké a nad 7,8 mmol/l za veľmi rizikové 

Funkcia cholesterolu

Je základným stavebným kameňom pre niektoré hormóny a súčasťou žlčových kyselín, ktoré uľahčujú vstrebávanie tukov z čriev. Cholesterol nezískavame iba z potravy, je to iba 1/3 celkového množstva cholesterolu a zvyšné 2/3 si tvorí telo v pečeni a tráviacom trakte. Napriek svojej pozitívnej úlohe má aj svoju odvrátenú tvár Nebezpečenstvo vzniká pri jeho nadbytku, tento cholesterol putuje od pečene k bunkám a spôsobuje riziko jeho ukladania do stien tepien. Tam sa pri nedostatku antioxidantov bude stav cievnej steny zhoršovať, tuky sa oxidujú a nebadane sa tvoria aterosklerotické pláty – nerovnosti cievnej steny tvorené tukovou, ľahko vápenatejúcou vrstvou, ktorá sa drobí. Preto nie je povrch tepny ideálne hladký a veľmi ľahko sa na ňom usádzajú krvné zrazeniny, tie cievu výrazne zužujú, alebo celkom uzatvárajú. Vzniká počiatočné štádium rozšírenej arteriosklerózy. S tým súvisí aj riziko vzniku infarktu a náhlej cievnej mozgovej príhody. Toto nepopierateľné spojenie medzi cholesterolom a ochorením srdca a ciev je dôvodom, prečo sa lekári zaujímajú o jeho množstvo v krvi. Problém je však zložitejší.

Čo z toho robíte?

Lekári radia najmä zmeniť stravovacie návyky, vyberať si jedlá s nízkym obsahom nasýtených tukov a celkovým nízkym obsahom tukov, konzumovať viac vlákniny, športovať a schudnúť. Je však množstvo ľudí s vysokou hladinou cholesterolu, ktorí márne a do bodky dodržiavajú tieto rady, napriek tomu je ich hladina cholesterolu hrozivá. Vtedy prichádzajú na rad statíny.

Liečba statínmi

Lieky na báze statínov si s vysokou hladinou cholesterolu poradia určite, čo je dôležité ak sa chceme vyhnúť mŕtvici či infarktu. Netreba však zabúdať na ich vedľajšie účinky. Mnoho štúdií uvádza, že statíny po dlhodobom užívaní zapríčiňujú poruchy pamäte, demenciu, ochorenia obličiek, pečene, svalové kŕče a zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody. Jedným z veľmi závažných vedľajších účinkov je aj blokovanie produkcie koenzýmu Q10. Statíny úplne blokujú jeho tvorbu v tele, čím výrazne oslabujú srdcovú činnosť a to môže viesť k zlyhaniu srdca. Zvýšené dávky statínov môžu prispieť aj k vzniku cukrovky.

Zhoršené životné prostredie a biochémia človeka

Tieto faktory majú tiež výrazný podiel na zvýšenej hladine cholesterolu. Pečeň človeka je značne zanesená toxínmi a preto sa v nej ukladá tuk. Ak má pacient problém so zlým metabolizmom cukrov, tukov a s priepustným črevom, výsledkom je vysoký cholesterol. Preto ak chceme cholesterol znížiť, v prvom rade musíme čistiť pečeň, čo pomôže aj pri množstve riešení ďalších zdravotných problémov.

Prírodné prostriedky ako najúčinnejšia zbraň

Príroda nám poskytuje množstvo byliniek a účinných látok v boji s vysokým cholesterolom.

Slanobyľ kopcová slúži k podpore činnosti pečene a celkovému posilneniu organizmu. Je veľmi vhodná pre ľudí žijúcich v zhoršenom životnom prostredí. Veľmi priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, obličky a pankreas, upravuje metabolizmus tukov a znižuje cholesterol, upravuje metabolizmus cukrov a je prevenciou diabetu, výrazne znižuje hladinu cholesterolu, má hepatoprotektívne a detoxikačné účinky, vynikajúco pôsobí na cievy a zrak, upravuje hmotnosť, pomáha pri redukčných diétach a zlepšuje trávenie. Táto jedinečná bylina rastie na slaných a suchých pôdach, čo ovplyvňuje jej chuť i názov. Hojná je predovšetkým na Sibíri, Ďalekom východe, v Mongolsku a Číne. Slanobyľ obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, meď, zinok a rad aminokyselín (glycín, betaín), flavonoidy a glykozidy, steroly, saponíny, komplex polynenasýtených mastných kyselín, inulín a D-manózy.

Spôsob prípravy a použitie: 1-2 KL zalejeme 1/4l vriacej vody, necháme 20 min. vylúhovať, scedíme a popíjame. Na posilnenie tela 2-3 šálky za deň počas jedla 3 týždne, potom pauza 3 mesiace. K ochrane pečene vypiť 1 šálku denne 1 mesiac s pauzou 3 mesiace. Na reguláciu cholesterolu v krvi 1-2 šálky denne počas 1 mesiaca s pauzou 3 mesiace. K regulácii obsahu cukru v krvi denne 1 šálku max. 1 mesiac s pauzou 3 mesiace. Čaj nie je určený pre deti do 10 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

Berberín  – rastlinný alkaloid, ktorý lieči tráviace problémy, pochádza z Číny a Indie, je to prírodný alkaloid, ktorý sa nachádza v množstve rôznych byliniek ako dráč, mahónia, kurkuma a korkovník. Nachádza sa v kôre, koreňoch a v koreňovitých podzemných stonkách týchto rastlín. Extrakty z berberínu sú lacné a bezpečné a ich antibakteriálne účinky sú dobre známe. Môžu pomôcť pri liečení istých chorôb bez antibiotík. Bolo dokázané, že má proti-mikrobiálne, proti-tumorové a proti-zápalové účinky a že znižuje úrovne glukózy v krvi.

Základné vlastnosti berberínu

Existuje relatívne veľké množstvo výskumov berberínu, ktoré našli definitívne alebo pravdepodobné pozitívne účinky berberínu na široké spektrum zdravotných problémov, vrátane starnutia, cukrovky, infekcií tráviaceho traktu, srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku, problémov s imunitou, s kĺbmi, nízkou hustotou kostí, nadváhy atď. Istá štúdia ukázala, že berberín zredukoval cholesterol v krvi spolu s úrovňami triglyceridov. Kým nebezpečná statínová terapia zvyšuje riziko cukrovky 2. typu (okrem iných nebezpečných účinkov), je pravdepodobné, že berberín má opačný účinok.

Iná štúdia zistila, že kombinácia červenej ryže (známej pre svoju schopnosť znížiť cholesterol) a berberínu môže poskytnúť širšiu ochranu pred vysokým cholesterolom s nižším rizikom vážnych vedľajších účinkov v porovnaní so statínovou terapiou. Berberín znižuje abnormálne vysoké koncentrácie tukov a lipidov v krvi tým, že podporuje vylučovanie cholesterolu z pečene, čím obmedzuje absorpciu cholesterolu z tráviaceho systému. Berberín si poradí s obezitou, aktivuje adenozín monofosfát-aktivovanú proteínkinázu (AMPK). AMPK je enzým a hrá dôležitú úlohu v regulácií metabolizmu. Aktivácia AMPK posilňuje spaľovanie tuku v mitochondriách. Berberín má silný účinok na znižovanie lipidov a miernym účinok na znižovanie váhy.

Sú štúdie, ktoré skúmali potenciál berberínu proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a neurodegenerácie spôsobené zranením. Berberín má mnoho pozitívnych účinkov, niektoré posilňujú neuroprotektívne faktory, iné pôsobia proti neurodegenerácii. Sľubné výsledky tvoria presvedčivý základ pre ďalšie vedecké bádanie a vývoj liečebného potenciálu berberínu proti neurodegeneratívnym ochoreniam. Pacienti trpiaci SIBO, majú v tenkom čreve príliš veľa baktérií. Súčasná konvenčná liečba SIBO je obmedzená na antibiotiká s nekonzistentnou úspešnosťou. Pacienti čoraz viac hľadajú doplnkové a alternatívne spôsoby liečby. Bylinkové liečivo obsahujúce i berberín bolo rovnako účinné ako antibiotikum a oba spôsoby liečby boli bezpečné.

Jedným z dôvodov pozitívneho účinku berberínu na zdravie srdca je jeho pozitívny účinok na úroveň krvného cukru a obezitu. Obe totiž môžu zvýšiť riziko ischemickej choroby srdca. Berberín stimuluje uvoľňovanie oxidu dusnatého, signálnej molekuly, ktorá uvoľňuje artérie, zvyšuje prietok krvi, znižuje krvný tlak a chráni proti artérioskleróze. Silné protizápalové účinky berberínu sú veľmi prospešné i pre zdravie pľúc. Bolo zaznamenané, že berberín znížil účinky akútneho zápalu pľúc spôsobeného cigaretovým dymom. Berberín sa v súčasnosti využíva ako úspešný liek na psoriázu a rôzne ekzémy. Nakoniec tieto zdravotné problémy tiež majú svoj pôvod v zanesenej pečeni.

Berberín si nesmieme nepomýliť s piperínom, berberubínom alebo berberolom. Berberín má krátky polčas rozpadu, mali by ste ho užívať 3 x denne, aby ste si v krvi udržali stabilnú úroveň. Odporúča sa užívať 500 mg 3x denne s jedlom. Vysoké dávky užité naraz môžu spôsobiť žalúdočné kŕče či hnačku, čo je dôvodom na rozdelenie dávok v dni. Ak užívate lieky na zníženie krvného cukru, poraďte sa s lekárom. Berberín znižuje krvný cukor a diabetici si musia dávať pozor, aby ho neznížili nebezpečne nízko. To isté platí pre ľudí s nízkym tlakom, berberín znižuje tlak. Tehotné a dojčiace ženy by ho nemali užívať. Celkovo je berberín veľmi bezpečný, dávajte pozor aby ste ho neskonzumovali naraz príliš veľa. Vyhnete sa tak možným (nie veľmi vážnym) vedľajším účinkom.

Pridaj komentár