Ako na gynekologické problémy

Farár Sebastián Kneipp vyhlásil za hlavnú bylinku pri gynekologických problémoch Myší chvostík – Rebríček. Do dnešných čias nestratila táto bylinka nič zo svojho lesku a stále má našu dôveru. Spolu s kontryhelom, kvetom nechtíka a hluchavky tieto bylinky „ženský štvorlístok“, ktorý vylieči väčšinu gynekologických neduhov.

Pri silnej a dlhej menštruácii dôverujme rebríčku, proti bolestivej menštruácii nasaďme kontryhel, pri slabej alebo pozastavenej menštruácii vyhľadáme pomoc u nechtíka, zápalové prejavy a výtoky tlmíme kombináciou kompletného ženského štvorlístka. Popri pitných kúrach používame pri podpornej liečbe gynekologických problémov aj sedacie kúpele, tieto by mali byť doménou hluchavky bielej, uprednostňujeme celú kvitnúcu vňať pred kvetom, ktorý kombinujeme skôr do čajov na pitie.

Základné gynekologické čajoviny

Regulácia menštruácie a bolestivá menštruácia:

1) Po jednej odmerke brezového listu, ostružinového listu, černice, kôry krušiny, mäty piepornej, koreňa kozlíka a vňate rebríčka.

2) Po jednej odmerke vňate mochny husej, medovky, koreňa kozlíka a kôry krušiny.

3) Po jednej odmerke rdesna vtáčieho, prasličky roľnej, 3 odmerky rebríčka a 5 odmeriek mochny husej.

Čajoviny v predpísanom pomere spolu premiešame a zalievame v obvyklých množstvách prevarenou vodou – na šálku čaju sparíme 1 lyžičku čajoviny.

Stimulácia slabej menštruácie:

1) Po 2 odmerky listu žihľavy a vňate ruty a 7 odmeriek listu rozmarínu.

2) Po 3 odmerky tlčených borievok a paliny a po 2 odmerky vňate ruty a vňate mochny husej.

3) Dve odmerky šalvie, 3 odmerky trezalky a 1 diel šištice chmeľu.

Čajoviny pri silnej menštruácii:

1) Tri odmerky pastierskej kapsičky, 2 odmerky rdesna vtáčieho, 1 odmerka vňate rebríčka.

2) Po 2 odmerky vňate kokošky, vňate rebríčka, koreňa nátržníka a 1 odmerka dubovej kôry.

3) Po jednej odmerke listu žihľavy, vňate mochny husej, vňate rebríčka a 2 odmerky koreňa krkavca totenu.

Čaje proti výtokom:

1) Tri odmerky listu vlašského orecha, 1 odmerka vňate rebríčka, po 2 odmerky vňate rdesna vtáčieho, listu šalvie a kvetu rumančeka.

2) Päť odmeriek vňate rdesna vtáčieho, 3 odmerky listu žihľavy, 2 odmerky rumančeka a 1 odmerka dubovej kôry.

3) Dve odmerky imela a po jednej odmerke tymianu, repíka, hluchavky.

Čaje podávame podľa potreby, spravidla 3x denne pohár nálevu alebo odvaru. Čajoviny proti výtokom aplikujeme formou výplachov, tampónov alebo ako sedacie kúpele.

Biely výtok

V dnešnej generácii žien je biely výtok bežným a častým ochorením. Určitý podiel na rozšírení tohto ochorenia má i móda. Pokiaľ sa ženy obliekali dostatočne teplo, väčšinou tento problém ani nepoznali. Za normálnych okolností sliznica pošvy vylučuje kyselinu mliečnu, ktorá spoľahlivo zlikviduje všetky škodlivé baktérie. Ak sa pomery patologicky narušia, kyseliny je málo, baktérie sa premnožia a organizmus sa bráni, vysiela biele krvinky na likvidáciu zápalového procesu a vzniká biely výtok.

Zdravotný stav nám pomôžu zlepšiť sedacie kúpele v mliečnej syrovátke, ktorá je najlepším prírodným darcom kyseliny mliečnej. Osvedčil sa aj rumančekový nálev s prídavkom 25% syrovátky. Výplachy alebo krátke syrovátkové kúpele je potrebné doplniť 2 – 3x týždenne dlhším (15 – 20 min.) sedacím kúpeľom z nálevu tymianu alebo tlčených borievok pri teplote 38 – 39°C. Pri dlhodobom výtoku je potrebné odborne vyšetriť funkciu obličiek a pri ich poruche použiť niektorý z osvedčených čajov.

Biely výtok sa najlepšie lieči kombinovane – vnútornou i vonkajšou liečbou. Na výplachy potrebujeme po 40 g rebríčka a rumančeku, po 10 g šalvie a žihľavy. 4 polievkové lyžice zmesi prelejeme litrom vriacej vody a necháme vylúhovať do vychladnutia na 38°C, scedíme a používame k výplachu pošvy 1x denne večer mimo menzes. K pitnej kúre potrebujeme po 20 g vňate rebríčka, vňate kontryhelu, listov kolociera, koreňa horca a kvetu hluchavky. Tri polievkové lyžice zmesi prelejeme 650 ml vriacej vody, necháme prikryté lúhovať do rána, scedíme, prihrejeme do termosky a po dúškoch pijeme počas dňa.

Zápal vaječníkov

1) Po jednej odmerke vňate materinej dúšky, vňate pastierskej kapsičky, kvetu rumančeka, kukuričných čneliek a vňate medovky.

2) Po jednej odmerke vňate materinej dúšky, vňate pastierskej kapsičky – listov černice, kvetov nechtíka, vňate rebríčka a repíka.

Používame jeden alebo druhý čaj, prípadne ich po týždni striedame. 10 g zmesi varíme pol minúty v litri vody, vylúhujeme do vychladnutia, scedíme a vmiešame 6 lyžíc medu. Piť vždy pred a po jedle 1 dl, zvyšok po dúškoch počas dňa ochutený citrónovou šťavou. Oblasť krížov a podbruška si masírujeme striedavo olivovým olejom a kvalitnou slivovicou. Teplo sa obliekame.

Čaje na zvýšenie tvorby materského mlieka:

1) Dve odmerky listov žihľavy a po jednej odmerke listov alebo vňate komonice lekárskej, semena anízu a semena kôpru.

2) Dve odmerky listov žihľavy a po jednej odmerke semena feniklu, semena kôpru, koreňa púpavy s vňaťou.

Pijeme jeden alebo druhý čaj, prípadne ich striedame. Pripravíme si do termosky ¾ litra bylinkového čaju a pijeme po dúškoch počas dňa.

Neplodnosť

Nie sú zriedkavé prípady, keď sú obaja partneri zdraví, ale dieťa stále neprichádza. Potrebujeme 240 g vňate rebríčka, 60 g vňate kvetu čiernej bazy, po 30 g imela, zemežlče a listu mäty piepornej a po 20 g listu mäty kučeravej, vňate márinky voňavej, vňate materinej dúšky a podzemku puškvorca. Do litra vody dáme variť 10 g zmesi, varíme prikryté 1 minútu, lúhujeme do vychladnutia, scedíme a odložíme do chladu. Pijeme 3x denne 1 dl pred jedlom a rovnaké množstvo hodinu po jedle.

Po napití sa čaju na obed a večer pred spaním užijeme 1 čajovú lyžičku olivového oleja, po jedle 1 čajovú lyžičku medu. Pitný režim počas dňa zabezpečujeme namiesto vody a minerálok nálevom z medovky lekárskej asi pol litra denne. Večer si zľahka masírujeme podbruško, slabiny, krížovú oblasť, potom sa teplo zabalíme a ideme spať. Tento recept je pomerne efektívny, nevylieči však organické poruchy, ako je napr. nedostatok spermií u muža alebo nepriechodnosť vajcovodov.

Pridaj komentár