Ako mať zdravú a šťastnú slezinu

Neustále prijímame množstvo informácií, ktoré musíme spracovať, čím si oslabujeme slezinu. Jeme pred televízorom, neustále sa pozeráme do mobilu alebo čítame noviny. Ak robíme viac vecí ako jednu naraz, vyčerpávame slezinu a spôsobujeme si problémy s trávením.

Klasická medicína považuje slezinu za súčasť imunitného systému a zodpovednú za produkciu bielych krviniek (lymfocytov) a odstraňovanie starých červených krviniek. Slezina v čínskej medicíne je spárovaná so žalúdkom a obe sú hlavnými tráviacimi orgánmi tela. Rozdiel je v tom, že trávia nielen potravu, ale aj podnety a informácie, teda všetko, čo do tela prichádza cez zmyslové orgány.

Ako pomôcť slezine

Nedávajte si do nápojov ľad. Vyhýbajte sa studeným jedlám. Slezina neznáša chlad a jednoduchý spôsob pomoci slezine, je vyhnúť sa ľadu v nápojoch. Slezina je zodpovedná za rozklad jedla v procese trávenia a na to potrebuje teplo. Jedenie a pitie studených jedál, ako ľadové nápoje, zmrzlina, konzumácia veľkého množstva mrazených a veľmi studených jedál (surové potraviny sú „studené“) zaťažuje slezinu.

Jedna z najlepších vecí pre slezinu, je robiť len jednu vec, byť úplne vedomí, keď to robíte. Keď jete, len jedzte. Neseďte pred televízorom, nečítajte, neštudujte a nedobiehajte prácu. Je pochopiteľné, že v rýchlom svete všetci majú málo času a zvyčajne ľudia vždy robia veľa vecí naraz, no táto maličkosť pomôže nielen slezine, ale uvoľní aj myseľ a telo.

Slezine sa dá pomôcť i tým, že jedlo naozaj dobre rozžujeme. Všetci máme tendenciu sa ponáhľať, jedlo neprežujeme ani zďaleka tak dobre, ako by sme mali. Žuvanie pomôže rozložiť potraviny skôr, ako sa dostanú do žalúdka, čo trochu zjednoduší prácu sleziny.

Jedna z najlepších vecí je je jesť polievky. Zohrievajú (čím dlhšie a pomalšie sa varia, tým viac sa zahrievajú) a sú veľmi ľahko stráviteľné. Polievky nezaberú veľa energie na trávenie, čím šetrí energiu slezine na iné veci.

Žijeme v uponáhľanom svete, sme bombardovaní stimulmi a preto má väčšina ľudí oslabenú slezinu. Slezina musí prijať a spracovať všetky informácie, vrátane jedla, ktoré jeme a tekutín, ktoré pijeme. Preto je slezina veľmi ťažko pracujúci orgán. Nezabúdajte oddychovať, choďte na prechádzku, nechajte telefón doma. Pomôžete slezine a všimnete si veľký rozdiel v tom, ako sa cítite. Zistíte, že ste pokojnejší, uvedomelejší a cítite pohodu.

Funkcie sleziny

Slezina je zodpovedná za mnohé funkcie a ak máte príznaky v niektorej z týchto oblastí, poukazujú na disharmóniu sleziny.

Slezina kontroluje krv: Slezina je zodpovedná za produkciu krvi a jej zdravie v cievach. Ak je energia sleziny slabá, ľahko sa tvoria modriny alebo sú problémy s krvácaním.

Slezina ovláda svaly a končatiny: Slezina je zodpovedná za cirkuláciu živín do svalov a tkanív. Ak je slezina slabá, svaly a končatiny nie sú vyživované a ochabujú a ľahko sa unavujú.

Slezina je zodpovedná za transformáciu a prepravu: Slezina je zodpovedná za príjem, spracovanie a distribúciu živín extrahovaných z potravy a nápojov. Prijíma tieto živiny a vytvára energiu a krv, obe životne dôležité látky pre všetky telesné funkcie a udržiavanie správneho zdravia. Ak to funguje správne, energia je silná, trávenie hladké, telo zdravé. Pri poruche je energia slabá (ochabnutosť a letargia), chuť do jedla chabá, trávenie pomalé, stolica riedka a vodnatá.

Slezinu vidno na perách: Žuvanie je nevyhnutné pre funkčnosť sleziny, ak je slezina nedostatočná, môže dôjsť k otupeniu chuti. Červené, vlhké a živé pery naznačujú zdravú slezinu. Ak je slezina slabá, pery sú bledé od nedostatku výživy.

Slezina a energia: Slezina je zodpovedná za „udržiavaciu“ funkciu tela a vzpriamenú energiu. Je to sila, ktorá pôsobí proti gravitácii, konkrétne orgánov, na mieste, čo je je veľmi dôležité. Bez zdravej vzpriamenej energie by boli všetky naše orgány na dne brucha. Keď je slezina slabá, dostaví sa prolaps orgánov (maternica, močový mechúr, žalúdok), ako aj hemoroidy (prolaps konečníka a krvácanie, ktoré sa tiež pripisuje slezine).

Myšlienky a emócie: Slezina priamo súvisí so schopnosťou myslieť. To, ako dobre zvládame myšlienky, koncentrujeme sa, cvičíme rozlišovanie a formujeme zámery, závisí od sily sleziny. Emóciou sleziny je starosť. Funguje to dvoma spôsobmi. Prílišné obavy poškodia energiu sleziny a nedostatočná slezina oslabí myseľ, schopnosť jasne myslieť, sústrediť sa, čo zas zväčšuje starosti a obavy.

Starajte sa o svoju slezinu

Potraviny prospešné pre slezinu: bio zelenina mierne varená, kukurica, zeler, žerucha, repa, tekvica, lucernové klíčky, šampiňóny, reďkovka, kapary, hnedá ryža, jačmeň, amarant, raž, ovos, fazuľa, fazuľa adzuki, šošovica. Malé množstvo chudého bio mäsa, hydiny, rýb, tuniaka, striedmo citrón, sezamové semienka, tekvicové semienka, slnečnicové semienka, morské riasy, kelp, zelený čaj, jazmínový čaj, čaj z malinových listov, maliny, broskyne, jahody, čerešne, orechy, gaštany, píniové oriešky, pistácie, jahňacie, zverina, homáre, mušle, krevety, krevety, pstruhy, čierne korenie, škorica, klinček, kôpor, fenikel, cesnak, zázvor, mäta pieporná, rozmarín, šalvia, kurkuma, tymian, chren, kajenské korenie, muškátový oriešok.

Potraviny škodiace slezine: mliečne výrobky, pšenica, studené nápoje, ovocný džús, spracované jedlá, rafinovaná múka, pečivo, cestoviny, chlieb, studené surové potraviny, rafinovaný cukor a náhradky cukru, káva, alkohol, vyprážané jedlá, arašidy a arašidové maslo, banány, avokádo

Keď Slezina dobre funguje, človek sa bude cítiť energicky, jeho trávenie bude plynulé, pohyby čriev pravidelné a pevné, myšlienky jasné a človek sa vie sústrediť.

Keď je slezina v nerovnováhe, objavia sa tráviace ťažkosti, riedka stolica, zlá chuť do jedla, nízka energia, edém (zadržiavanie vody), nevoľnosť, vracanie, slabosť končatín, bledé pery, prolaps orgánu, modriny a pocit chladu .

Pretože väčšina ľudí má istý stupeň nedostatku sleziny, slezine sa dá pomôcť uvedomením si jednoduchých veci, ktoré sa jednoducho dajú urobiť a tým uvoľniť tlak na tento dôležitý orgán.