Ako duch Amabie porazil pandémiu

Blížiaci sa November je Dušičkový mesiac a za zmienku určite stojí japonský duch Amabie a jeho povesť.

Svet je plný zázrakov, žiaľ aj plný hrôzy. Rovnako ako pandémia Covid19, ľudstvo čelilo už v minulosti niekoľkým morovým ranám. Väčšinu pandémií si ľudia spájali s démonmi, ktorí ich spôsobovali alebo s nimi bojovali. Preto možno na celom svete nájsť duchov a entity súvisiace so zdravím a jeho problémami.

Čo je Yokai

Yokai je v japonskom náboženstve typom prírodného ducha. Píše sa „妖怪.Je to trieda nadprirodzených príšer, duchov a démonov. V Japončine znamená očarujúci, atraktívny, tajomný a podozrivý. Preto nie všetci yokai sú priazniví a dobrí. Našťastie tento konkrétny yokai Amabie je považovaný za predzvesť šťastia.

Príbeh o Amabie

Amabie je 3-chvostá alebo 3-nohá morská panna, ktorá prorokuje buď hojnú úrodu alebo pandémiu podľa štúdií emeritného japonského profesora.

Podľa príbehu sa Amabie objavila cca v polovici mája 1846. Ľudia každú noc najskôr videli, ako sa nad morom vznáša zvláštny na zeleno žiariaci predmet. Vládny predstaviteľ skúmal záhadné zelené svetlo, keď sa pred ním zrazu z mora vynorilo žiariace zelené stvorenie pokryté od krku rybacími šupinami, s dlhými vlasmi, 3 nohami podobnými plutvám a s ústami ako vtáčí zobák.

Amabie sa mužovi predstavila a predniesla dve proroctvá: bohatá úroda požehná Japonsko nasledujúcich šesť rokov a potom pandémia krajinu spustoší. Záhadný úradník však nariadil, aby si ľudia v záujme odvrátenia choroby nakreslili jej obraz a podelili sa o ňu s čo najväčším počtom ľudí. Odovzdal im odkaz Amabie: „Tí, ktorí ochorejú, budú mnou uzdravení.“ Potom sa Amabie vrátila do mora.

Amabie zvíťazila nad pandémiou

Od proroctva v roku 1846 Japonci radi kreslili jej obrázky, aby mohli vyhnať choroby. Kreslenie yokai je v Japonsku veľmi rozšíreným rituálom. Pri kreslení obrázku človek zvoláva silu Amabie na kus papiera, aby ho použil ako papierový talizman, nazývaný ofuda. Yokai pracuje so sympatickou (príťažlivou) alebo apotropaickou (zaháňacou) mágiou. Preto sa verí, že najmä tento Yokai odháňa akúkoľvek pandémiu. Je logické, že teraz je japonský internet naplnený novými zobrazeniami Amabie.  Jej obrázky sa objavujú aj na všetkých ostatných sociálnych sieťach. Mnoho Japoncov má obrázok uložený v mobile, alebo vytlačený a odložený doma.

Po väčšinu 174 rokov zostala Amabie nečinná. Keďže sa však koronavírus rozšíril po celom Japonsku, obrázok Amabie sa vlani opäť objavil na sociálnych sieťach a prináša nádej, že tí, čo ho zdieľajú, pomáhajú zastaviť súčasnú pandémiu. Japonsko má takmer 126 miliónov obyvateľov, na covid doposiaľ zomrelo necelých 18 000 Japoncov. V porovnaní so Slovenskom je počet covid úmrtí u nás cca 13 000 ľudí na 5,5 milióna obyvateľom ozajstným zúfalstvom.

Na to, aby človek vyčaroval Amabie, musí nakresliť Amabie na kus papiera alebo si  vytlačiť či odfotiť jej obrázok, uložiť alebo ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Amabie je duchovná sila morí a oceánov. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky a  žijete pri vode, zanechajte tam kvety ako poďakovanie týmto milým yokais.

Buďte požehnaní a zdraví.