Ako čítať zloženie krémov?

Denne stretávam dámy rôzneho veku, ktoré ani nevyjdú na ulicu bez toho, aby nezabetónovali svoju poškodenú pleť vrstvou krycieho krému, ktorý ďalej pácha záškodnícku činnosť nielen na pokožke ale najmä na ich psychike. Pritom k náprave stačí zdravý rozum…….

Naša pokožka je totiž našimi najväčšími ústami. Práve cez ňu prijímame do tela množstvo látok bez toho, aby sme si dostatočne uvedomili aj ich škodlivosť. Dávame si pozor na to čo jeme, ale vôbec sa nezaoberáme tým, čim sa natrieme alebo umyjeme. Cez kožu ročne vstrebeme takmer 2,5 kg chemických kokteilov v podobe pleťových a telových krémov, mliek, šampónov a pod.

Zoznam najnebezpečnejších zložiek v bežne dostupnej kozmetike:

Minerálne oleje: mineral oil, praffinum, paraffinum liquidum, petrolatum, silicone quaterniu, methylsilanol, microcristalina, ozokerit, ceresin, vaselina.

Sú to lacné deriváty petroleja, ktoré sa pridávajú na ničenie baktérií v krémoch, a okrem toho pôsobia dojmom, že zanechajú pleť jemnú a hodvábnu.

V skutočnosti sú ale silno rakovinotvorné, ako takmer všetky deriváty petroleja. Upchávajú póry, blokujú dýchanie kožných buniek, vyťahujú vlhkosť na povrch pokožky, čo robí dojem že je hydratovaná. Ak sa produkty prestanú používať, stav pleti sa zhorší, lebo je už závislá na výrobku. Sú skoro vo všetkých lacných tyčinkách na pery. Ak sa dobre pozriete, tak ju nájdete takmer v 95% krémoch, telových, odličovacích mliekach, dokonca aj v tzv. natur výrobkoch.

Farbivá vysoko karcinogénne a toxické: všetko so slabikami „anilin“ „anilid“ ako acetanilid, HC orange3, Acid red 73, Pigment green 7.

Substancie halogénorganické: aluminium chlorohydrate, methyldibromo glutaronitrile, iodopropynyl sú podozrivé z tvorby rakovinových buniek, tiež silne znečisťujú životné prostredie – ale pozor, tieto tri predpony (chloro, bromo, iodo) nezamieňajte si s „chlorid“, „bromid“ a „iodid“ ktoré sú len neškodné komponenty solí.

Sodium lauryl sulfate – silne dráždi kožu, spôsobuje problémy s pigmentáciou a padanie vlasov. Nezamieňajte si so sodium laureth sulfate, ten je v poriadku.

Umelé vône : väčšina je nebezpečná, pretože obsahuje zložky ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a sú podozrivé, že spôsobujú rakovinu, ukladajú sa do buniek, dokonca boli nájdené vysoké hodnoty týchto rakovinotvorných látok v materskom mlieku. Posledné výskumy ukazujú, že môžu negatívne poškodiť vývoj plodu. Benzyl alcohol (necitlivosť pleti), acetyl hexametyl (poškodenia nervovej sústavy), bromocinnamal (vysoko škodlivý), aluminium chorhydrate (vysoko škodlivý, podozrivý zo vzniku alzheimera – často sa používa v antiperspirantoch).

Phenol a phenyl: sú silne dezinfekčné prostriedky, používajú sa v kozmetike ako konzervanty. Sú veľmi toxické a pri dlhodobom používaní ničia obal buniek – nitrophenol, phenolphthalein, chlorophenol, phenylenediamine, phenylnediamine sulfate.

Formaldehyd: Jeho pôvodné použitie je vo výrobe materiálov na stavbu, nábytku a impregnovanie dreva. V kozmetike sa používa pre antimykotické účinky, ako konzervant. Je ale vysoko rakovinotvorný pri vdýchnutí, akumuluje sa v bunkách, poškodzuje bunkové membrány a zostaruje kožu. Zo začiatku bol v kozmetike zakázaný, ale pre efektivitu a nízku cenu sa tvoria jeho deriváty, ktoré neobsahujú priamo formaldehydy, ale ich uvoľňujú. Obsahujú slovo „urea“ (nezamieňať s Urea, ktorá je derivátom kyseliny močovej a je pre pokožku skvelá) ako napriklad imidazolidinyl urea, polyoxymethylene urea. Tiež sem patria chemické konzervanty s písmenami „dm“.

Phtahal a Phtahalate: používajú sa ako zjemňovače alebo rozpúšťadlá. Sú vysoko toxické, ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, sú podozrivé z tvorby rakovinových buniek, tiež z možnosti ovplyvniť reprodukčnú schopnosť niektorých živočíšnych druhov. Napríklad dibutylphthalate.

Krémy na opaľovanie: pôvodne sa používali minerálne filtre ako titaniumoxid a zincoxid, ktoré pleti neškodia. No keďže sú drahé, boli v bežnej kozmetike nahradené zložkami ako oxybenzone, benzophenone, methoxydibenzoylmethane, dibenzoylmethane, ktoré spôsobujú alergie, sú rakovinotvorné a obsahujú aj blokátory dôležitého slnečného vitamínu D. Dokonca ich nájdeme aj exkluzívnych kozmetických značkách. Okrem solárnej kozmetiky ich môžeme nájsť v krémoch a produktoch na báze retinolu.

Ak toto všetko na najväčší orgán nášho tela denne dávame, netreba sa čudovať plným ambulanciám alergológov, dermatológov či ďalších odborníkov. Moje skúsenosti s prírodnou, vlastnoručne vyrobenou kozmetikou sú neporovnateľné.

Pridaj komentár