Moje knihy
Kontakt

Daniela Paculíková

vesti@vesti.sk
0907 56 53 56

Facebook

Warning: file_get_contents(http://publicite.baoyam.com/snipet.php?xqh=sqdhdsqd4FGT5TG56HY657&zgsnb=45TY5YY65YH65H65UYU666VY65778712GD66DDFR&lang=fr&snip=fctSnipetsLinks) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/html/vesti.sk/public_html/wp-content/plugins/facebook-likebox-widget/facebook-likebox-widget.php on line 94

Zbohom bolestiam zubov

Bolesť zubov je nepríjemná a často prekvapí v najnevhodnejšej chvíli, keď zubár nie je k dispozícii. V zimnom období nás skôr prefúka studený severák a zuby sú vtedy citlivejšie.

Bolesť zubov môže byť spôsobená zubným kazom, zlomeninou zuba, poškodenou plombou alebo bakteriálnou infekciou vo vnútri zuba. Niektoré bolesti zubov môžu pochádzať aj z dočasného podráždenia ďasien a po správnej samoliečbe zvyčajne zmiznú. Niektoré bolesti zubov však môžu byť vážnejšie a bez zubára sa nezaobídete.

Prírodné prostriedky môžu pomôcť aj v prípade bolesti zubov aspoň dovtedy, kým nedostanete odbornú pomoc. Ochránia aj vašu pečeň pred vedľajšími účinkami analgetík.

Klinčeky

Klinčeky môžu pôsobiť ako prostriedok na bolesť zubov, pretože obsahujú prírodné anestetikum, eugenol.

Môžete použiť buď pravý klinčekový olej alebo mletý či dokonca celý klinček. Ak použijete olej, uistite sa, že na ústach alebo jazyku nezanecháte jeho stopy, pretože by ich mohol dráždiť. Aby ste minimalizovali kontakt okolo týchto oblastí, na vatovú tyčinku pridajte pár kvapiek klinčekového oleja. Nasmerujte ju proti boľavému zubu, kým nepocítite ústup bolesti.

Ak máte celý klinček, priložte ho k zubu a ľahko ho žujte, aby sa esenciálny olej z klinčeka uvoľnil.

Kajanské korenie + zázvor

Pasta zo zázvoru a kajanského korenia sa môže zdať ako mučenie, najmä ak neobľubujete pikantné jedlá. Je to však výborný alternatívny liek proti bolesti.  Kapsaicín je zložka, ktorá dodáva niektorým potravinám teplo a údajne blokuje prenikanie signálov bolesti do mozgu.

Ak chcete pripraviť kajansko-zázvorovú pastu, zmiešajte mleté kajanské korenie s mletým zázvorom v rovnakom pomere a pridajte trochu vody, aby vznikla hustejšia konzistencia; môžete použiť aj čerstvo nastrúhaný zázvor, ak nemáte mletý. Dajte trochu pasty na vatovú tyčinku a položte na zub.

Výplach slanou vodou

Tento liek zo starej školy môže pomôcť pri liečbe bolesti zubov dvoma spôsobmi: Čistí oblasť okolo zuba a pomáha znižovať tlak spôsobený zapáleným tkanivom.

Jednoducho prevarte soľanku, kým nezostanú viditeľné kryštály soli. Pred vypláchnutím úst ju nechajte vychladnúť na telesnú teplotu. Vyplachujte po dobu 30 sekúnd a pred vypľutím roztoku sa uistite, že skutočne vyplachujete postihnutú oblasť. Soľ  je ľahko dostupná a túto kúru môžete opakovať, kedykoľvek chcete.

Obklad z čierneho čaju

Triesloviny v čiernom čaji majú sťahujúce vlastnosti, tie môžu pomôcť pri bolesti zubov.

Pripravte si silný nálev z čierneho čaju tak, že čajové vrecúško ponoríte do vriacej vody najmenej na 5 minút. Vyberte vrecko a nechajte čaj vychladnúť na telesnú teplotu. Potom nálevom asi 1 minútu intenzívne vyplachujte ústnu dutinu. Čajové vrecúško môžete použiť aj tak, že ho pritlačíte na boľavý zub.

Liečba myrhou

Myrha sa po stáročia používa v tradičnej medicíne vďaka svojim adstringentným a antiseptickým vlastnostiam. Bežne sa používa na vredy v ústach, pri rôznych poraneniach  ústnej dutiny a pomôže i na bolesti zubov.

Jednu čajovú lyžičku mletej myrhy varte 30 minút v 0,5 l vody. Potom roztok preceďte a nechajte vychladnúť. Pridajte lyžicu roztoku do pol pohára vody a vypláchnite si ním ústa 6 krát denne.

Studený obklad

Studený obklad môže tiež zmierniť zápal a znížiť bolesť. Omotajte pár kociek ľadu tenkou látkou a pritlačte obklad na líce v oblasti bolesti. Môžete použiť i jednu kocku ľadu zabalenú do látky a pridržte 15 minút na postihnutom zube. Ak sa ľad rozpustí skôr, použite ďalšiu kocku ľadu.

Copaiba

Éterický olej z copaiby môže dokonca zachrániť zub pred vytrhnutím v tom prípade, ak sa nejedná o zubný kaz, ktorý určite potrebuje zubnú vŕtačku a plombu. Infekcie ďasien a koreňov sú bakteriálne a s tými si copaiba hravo poradí. Postup je taký, že si klasicky dôkladne vyčistíte zuby, namiesto ústnej vody použijete výplach s koloidným striebrom a na záver dáte na postihnutý zub a jeho okolie pár kvapiek copaiby. Najoptimálnejšie je, ak procedúru urobíte večer pred spaním a potom už nebudete nič konzumovať. Táto procedúra ma po 3 dňoch zbavila bolestí, zachránila zub a ušetrila množstvo peňazí.

Prírodné prostriedky sú múdrou voľbou, zásobte sa nimi skôr, ako vás začne trápiť boľavý zub. Samozrejmosťou sú pravidelné preventívne prehliadky u vášho zubára, tie by ste určite nemali zanedbávať.

Comments are closed.